Kandil’den Kaçan Terörist Elebaşları Asos’ta Vuruldu

Kandil’den Kaçan Terörist Elebaşları Asos’ta Vuruldu
REKLAM ALANI
26.08.2021
81
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile koordineli olarak Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesine 20’den fazla uçakla hava harekatı düzenledi. 200 kilometre derinlikteki bölgede, teröristlere ait 28 hedef imha edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü terör örgütüne karşı etkin ve kapsamlı terörle mücadele harekâtı büyük bir azim ve kararlılıkla yürütülüyor.

Bu kapsamda, 200 kilometre derinlikteki Irak’ın kuzeyi Asos bölgesinde bulunan ve teröristler tarafından kullanılan hedeflere Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile koordineli olarak hava harekatı düzenlendi.

28 HEDEF İMHA EDİLDİ

20’den fazla uçağın katıldığı hava harekatı ile teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları, sözde karargah yerleri ile mağaralardan oluşan 28 hedef imha edildi.

Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan hava harekatında terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe vuruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edilecektir” denildi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gerçekleştirilen operasyonu Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden sevk ve idare etti.

Bakan Akar’ın beraberinde, TSK Komuta Kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden sevk ve idare ettiği Asos’taki operasyon, 200 km derinlikte ve 20’den fazla uçağın katılımı ile icra edildi.

Bakan Akar’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal da eşlik etti.

HEDEFLER, TAM İSABETLE VURULDU

Bakan Akar’ın terör hedeflerine yönelik talimatlar verdiği operasyonda, uçaklar hedefleri tam isabetle vurarak emniyetli şekilde üslerine döndü. 

Operasyonda, terör örgütü elebaşlarının sığınakları da imha edildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Gara ve Kandil’e yönelik operasyonları teröristleri yer değiştirmeye zorlamıştı. Kandil’den kaçan PKK’lı teröristlerin kırsalda saklandığı tespit edilmişti. Asos’a yönelik operasyon sırasında terör örgütü elebaşlarının sığınakları da yerle bir edildi. İmha edilen sığınakların 7 metre derinliğe inşa edildiği belirlendi.

ASOS, YENİ YERLEŞİM MERKEZİ

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, etnik ayrılıkçı terör örgütü PKK için Asos’un önemli olduğunu vurguladı. Kandil’den kaçan teröristlerin bu bölgeye yuvalandığını söyleyen Başbuğ. tepeden SİHA’ların, sahadan ise Mehmetçik’in örgütün ensesinde olduğunu belirtti.

Coşkun Başbuğ sözlerine şöyle devam etti:

“Kandil’den kaçanların istikameti Asos, daha derinlerde olduğu için oralara erişilemez düşüncesi vardı. Ama TSK ve MİT’in yakın takibiyle önemli bir harekat gerçekleştirildi. Örgüte yeni alan açacak birçok yer vuruldu.”

“DAHA BÜYÜK OPERASYON GELEBİLİR”

200 kilometre derinlikte düzenlenen Asos operasyonunun geleceğin de habercisi olduğunu vurgulayan Başbuğ, “Örgütün yeni tertiplenmesi yerle bir edildi. Nokta atışıyla dakikalar içerisinde sonlandırılan bir operasyon yapıldı. 200 kilometre en derin coğrafya olarak algılanmalı ama bu ilk ve son değil. Asos bölgesine yakın zamanda büyük bir operasyon gelebilir” dedi.

Irak’ın kuzeyinde Mahmur ve Sincar gibi bölgelere de büyük çaplı operasyonların düzenlenebileceğini ifade eden Başbuğ, “Terör örgütü sivillere inanılmaz bir baskı uyguluyor. İnanılmaz bir panik var örgütte. Herkesin canını kurtarmaya çalıştığı bir süreci görüyoruz” açıklamasını yaptı.

“SON NEFESİ SURİYE’DE VERİR”

Irak’tan kaçan teröristlerin Suriye’ye gidebileceğini söyleyen Başbuğ, “Bana göre terörün son nefesini vereceği yer Suriye coğrafyası olacak” şeklinde konuştu.

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ise Asos’a düzenlenen operasyonun büyüklüğüne işaret ederek, “PKK’ya ve destekçilerine mesaj verildi. Örgüt üzerindeki baskı arttı. Kandil’de sıkışan örgüt kendine yuvalanacak yer arıyor. PKK eğer Asos bölgesinde faaliyet yürütmeye devam ederse hezimete uğraması sürer” şeklinde konuştu.

YERLİ MÜHİMMAT KULLANILDI

Düzenlenen operasyonda yerli ve milli mühimmatın kullanılmasının artık bölgede dengeleri değiştirebileceğini ifade eden Abdullah Ağar, sözlerine şöyle devam etti:

“Hem SİHA’lar hem de savaş uçakları mühimmatları operasyon kapsamın yoğun bir şekilde kullanıldı. Bunların birçoğu da yerli. Savunma sanayii fuarına baktığınız zaman Türkiye artık bağımlı olmaktan kurtuluyor. Kullanmış olduğu mühimmatların etkisi de artıyor. Jeopolitik mücadele içinde bu imkanlara sahip olmak değerli. Eskiden ‘sen bana bağımlısın’ düşüncesi vardı artık ‘ben sana bağımlı değilim’ diyebiliyorsun. Belli bir noktaya gelindiğinde zaten bu tamamen bitecek.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.