Kamu Yatırımları Çukurca’nın Çehresini Değiştiriyor

Kamu Yatırımları Çukurca’nın Çehresini Değiştiriyor
Yayınlama: 29.09.2021
85
A+
A-

Tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Hakkari’nin Çukurca ilçesi, bakanlıklar, kaymakamlık ve belediyenin projeleri sayesinde turizmden alt ve üstyapıya, spordan sosyal hizmetlere birçok alanda değişim yaşıyor.

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu huzur ve güven ortamının sağlandığı ilçenin kalkınması, gençlerin sportif ve sanatsal faaliyetlere yönlendirilmesi, tarihi mekanların restore edilerek turizme kazandırılması amacıyla ilgili bakanlıklar ve belediye tarafından başlatılan projeler devam ediyor.

Son yıllarda düzenlenen festivaller sayesinde daha çok turiste ev sahipliği yapan Irak sınırındaki ilçede, Emir Şaban Mahallesi’nde taştan inşa edilen “butik otel” hizmet vermeye başladı, aynı mahallede şehir stadı, halı saha ve konaklama ihtiyacına yönelik konutlar inşa edildi

EMİR ŞABAN CAMİİ, İBADETE AÇILDI

Tarihi dokusuna uygun restore edilen Emir Şaban Camii’nin de ibadete açıldığı Çukurca’da, bazı mahallelerin içme suyu hatları yenilendi, yeni su depoları yapıldı, yollar da parke taşlarıyla daha konforlu hale getirildi.

Tarımsal faaliyetlerin kesintisiz sürdürülebilmesi için desteklemelerde bulunan kaymakamlık ve belediye, terör saldırıları nedeniyle 1995’te boşaltılan Dutluca Mahallesi’nde yol ve sulama kanalı inşa ederek vatandaşların yeniden tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yapabilmelerine imkan sağladı.

Kaymakam Hasan Kurt, evletin hayata geçirdiği kamu hizmetleriyle ilçenin çehresinin değiştiğini söyledi.

CİDDİ YATIRIMLAR, HAYATA GEÇİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle restorasyonu tamamlanan tarihi Emir Şaban Camii’nin hizmete girdiğini belirten Kurt, “Yine belediyemizin yaptığı taziye evi, Ticaret Bakanlığı’nın gümrük personeli için belediyemize yaptırdığı kamu konutları, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Spor Toto teşkilatı’nın beraber yaptırdığı spor kompleksi, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın belediyeye yaptırdığı kapalı spor salonu olmak üzere toplamda 7 tesisimizin açılışını yaptık. Tesislerimiz yaklaşık 22 milyon liraya tamamlandı” dedi.

İlçede ciddi yatırımların yapıldığını, özellikle gençlerin faydalanabileceği spor tesislerinin inşa edildiğini anlatan Kurt, yapımı süren yüzme havuzu ve diğer tesislerin de ilerleyen zamanlarda tamamlanacağını aktardı.

“HUZURSUZLUK YAŞAMIYORUZ”

Kurt, devlet yöneticilerinin kente ayrı bir önem verdiklerini ve yapılan hizmetleri yakından takip ettiklerini dile getirerek şunları kaydetti:

“Devletimiz Çukurca’da, Hakkari’de çok güzel hizmetler yapıyor. Çukurca’mız bundan sonra devletimizin yaptığı kamu hizmetleriyle adını duyuracak. Şehrimizde, bölgemizde huzursuzluk, güvenlik problemi yaşamıyoruz ve bundan sonra yaşamayacağız. Artık terör bitti. 

Yapılması gereken hizmetler var. Bu hizmetlerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, kıymetli bakanlarımıza ve valimize, ilimizin kıymetli siyasetçilerine ve ilçedeki çalışmalarından dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Artık Çukurcalı vatandaşlarımızın hizmet anlamında hiçbir eksiği kalmayacak.”,

BELEDİYE BAŞKANI DÜNDAR

Belediye Başkanı Ensar Dündar da göreve başladıkları günden bugüne kadar vatandaşların talepleri doğrultusunda hizmet yaptıklarını vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile şehir stadı ve halı sahanın yapımının tamamlandığını, belediyenin imkanlarıyla taziye evi, butik otel ve konaklama merkezini hizmete açtıklarını belirten Dündar, şöyle devam etti:

“PROJELERİ HALKIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

“Çukurca artık huzur ve güvenlik şehridir, keşfedilmemiş bir cennettir. Bundan sonra ilçemizi festivallerle, doğal güzellikleriyle, doğal ürünleriyle tanıtmak istiyoruz. Bunun en güzel örneği; yeni yaptığımız festival. Birçok ilimizden gelen misafirlerimizden çok güzel geri dönüşler aldık. Bundan sonra Çukurca’mız güzellikleriyle anılacak. 

Önümüzde 2,5 yıllık hizmet süremiz var. Düğün salonu, spor salonu, belediye hizmet binası ve buna benzer projelerimiz başlama aşamasında. Bu süre zarfında projelerimizi halkımızın hizmetine sunacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.