Kalacak Yeri Olmayan Öğrencilere Misafirhane Tahsisi

Kalacak Yeri Olmayan Öğrencilere Misafirhane  Tahsisi
REKLAM ALANI
22.09.2021
77
A+
A-

Mülki İdare Amirleri, kalacak yer sorunu yaşayan üniversite öğrencilerini mağdur bırakmıyor. Ordu’dan sonra İzmir’de kalacak yer sorunu yaşayan öğrencilere çare oldu. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentteki kamu kuruluşlarının misafirhane ve sosyal tesislerinin üniversite öğrencilerine ücretsiz tahsis edileceğini bildirdi.

Valilik Toplantı Salonu’nda misafirhanesi ve sosyal tesisleri bulunan kurumların temsilcileriyle yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yavuz Selim Köşger, üniversite eğitimi için kente gelen öğrencilerin muhtemel barınma sorununun çözümü için harekete geçtiklerini belirtti.

Kamu kuruluşların bünyesindeki misafirhane gibi yerleri öğrencilerin hizmetine sunduklarını belirten Köşger, şunları söyledi:

OTELLER VE SOSYAL TESİSLER DE DAHİL

“Ortaya çıkması muhtemel sıkıntıyı bertaraf etmek üzere bünyesinde misafirhane olan tüm kamu ve kurum kuruluşlarımızın yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdik. 

Bütün kamu kuruluşlarımızın misafirhaneleri, öncelikle ihtiyaç sahibi olan kız öğrencilerimizden başlamak üzere, tabii erkek öğrencilerimize yönelik de çalışmalarımız devam ediyor. Balçova Termal’den başlayarak, Milli Eğitimin bünyesindeki uygulama otelleri, öğretmenevleri, diğer tüm misafirhanelerindeki kapasiteler öğrencilerimizin geçici konaklamaları için tahsis edilecek.”

“AÇIK KAPI” MASASI OLUŞTURULACAK

Bununla ilgili Valilik sitesinden bir telefon numarasının duyurulacağını ve “Açık Kapı” içerisinde de bir masa oluşturulacağını ifade eden Köşger, “İhtiyacı olan vatandaşlarımızın müracaatını alarak kazandıkları okula en yakın lokasyondaki misafirhane veya öğrenci yurduna yerleştireceğiz. Eğer ihtiyaç duyulursa ileriye yönelik belki başka çözümler de getirmek mümkün olacak. Ama şu an itibariyle ilk anda öğrencilerimizin müracaat ettikleri durumda kalabilecekleri belli miktarda yatak kapasitesi oluşturulmuş oldu. İlimizde yaklaşık 12 bin kişilik özel yurt kapasitesi var. Bunların da henüz dolmadığını ifade edebilirim. Yaklaşık 9 bin civarında kapasite henüz dolmuş değil. Oralar da kullanıldığı takdirde ilimizde bu süreci sıkıntı olmadan atlatacağımızı düşünüyorum” dedi.

DEPREM, KİRA FİYATLARINI TETİKLEDİ

Köşger, salgının, barınma sorununun tüm illerde olabileceğini ancak İzmir’de buna ek olarak yaşanan depremin de etkisinin görüldüğünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm şehirlere ilave olarak bizim böyle bir sıkıntımız da oluştu. Bundan dolayı yaklaşık 5 bin civarında konut oturulamaz hale geldiği için vatandaşımız kiraya çıkmak durumunda kaldı, bunların oluşturduğu talep fazlasından mütevellit bir fiyat yükselmesi de olduğu anlaşılıyor. 

Bunu da öğrencilerimize yansıtmamak açısından bu ilave yurt kapasitelerinin kullanılmasının zorunlu olduğunu değerlendiriyoruz. İnşallah bu konuyu bu şekilde çözmüş olacağız. Kız öğrencilerden ihtiyaç sahibi olanlara öncelik tanıyacağız ama Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesindeki erkek öğrenci yurtlarındaki yaklaşık bin kişilik boş kapasiteyi erkek öğrencilere tahsis edeceğiz.”

Kararın öncelikle bir aylık olduğunu ifade eden Köşger, bu konuda tüm aktörlerin çözüme katkı sunmasını istedi.

MÜLKİ İDARE AMİRLERİ ÇÖZÜM ÜRETİYOR

Kalacak yeri olmayan ve Ordu’ya kayıt amacıyla gelen öğrenciler için daha önce de Ordu Valiliği, ildeki otellerde barınma sağlamıştı. 

Böylelikle, Ordu ve İzmir örneklerinin de gösterdiği gibi Mülki İdare Amirleri, kalacak yer sorunu yaşayan üniversite öğrencilerinin yaralarını saran güzel uygulamalara imza atıyor. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.