İzmir’de “Kapasite Geliştirme Çalıştayı” Düzenlendi

İzmir’de “Kapasite Geliştirme Çalıştayı” Düzenlendi
Yayınlama: 11.09.2021
A+
A-

Katılımcıların, sivil toplum alanındaki yasal düzenlemelere ilişkin görüş ve önerilerinin alınacağı çalıştayın açılışında konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, sivil toplum kuruluşlarının önünü açmak ve daha rahat çalışmalarını sağlamak amacıyla çalışma yürüttüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nca finanse edilen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Yasal Çerçeve ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, akademisyenler, STK temsilcileri ve kamu görevlilerinin katıldı. 

BAKAN YARDIMCISI ERSOY

Katılımcıların, sivil toplum alanındaki yasal düzenlemelere ilişkin görüş ve önerilerinin alınacağı çalıştayın açılışında konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, sivil toplum kuruluşlarının önünü açmak ve daha rahat çalışmalarını sağlamak amacıyla yürüttükleri çalışmaların yanında, bu salonlarda verilen katkıların ve işin içinde olan insanlardan gelen önerilerin de çok kıymetli olduğunu söyledi.

İki gün sürecek çalıştay boyunca elde edilecek verileri Ankara’da değerlendireceklerini kaydeden Bakan Yardımcısı Ersoy, şunları söyledi:

TEKLİF VE ÖNERİLER ALINACAK

“Hem dernek mevzuatı açısından, hem yardım toplama kanunu açısından, hem de çalışma usulleri, dijitalleşme ve gönüllülük gibi konularda katkıları aldıktan sonra Ankara’da ayrı bir değerlendirme yapacağız ondan sonra bu tekliflerin yasalaşma sürecini ilgili mercilere sunacağız. 

Her geçen gün gönüllü çalışmalarının, sivil toplum kuruluşu çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi idrak eder hale geldik. Yaşadığımız ağır felaketlerde, kamu kurum ve kuruluşlarının, AFAD organizasyonunda birlikte çalışmasının ne kadar önemli olduğunu gördüysek, bizim boşluklarımızı sivil toplum kuruluşlarımızın ve gönüllü kuruluşlarımızın ne kadar güçlü bir şekilde doldurduğunu da gördük.  O anlamda, İzmir’de yaşadığımız depremde de ‘iyi ki varlar’ dedik.” 

Ersoy,  zor zamanlarda STK’ların öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayarak, “Birlikte çalışmanın devlet millet el ele devlet millet dayanışmasının en güzel örneğini gösterdiğimiz alanlarda ‘İyi ki var’ dediğimiz kuruluşların hem toplum için hem bizler için hem kamuoyunun doğru bilgilenmesi bakımından, hem birtakım istismarlarının önüne geçilmesi bakımından, bütün gelişmelerin canlı şahidi olarak yanımızda bulunmalarının ve bizimle birlikte hareket etmelerinin ne kadar önemli olduğunu hep beraber görüyoruz” diye konuştu.

TÜRK STK’LARA ÖVGÜ

Türkiye’nin, her türlü felakete her zaman hazırlıklı olması gerektiğini dile getiren Bakan Yardımcısı Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlamda hem bu çalışmalarımızda hem diğer alanlardaki çalışmalarımızda, Türkiye’nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi daha katılımcı bir demokrasiye sahip olması noktasında vereceğiniz desteklere, Türkiye’nin özellikle uluslararası alanda yaptığı operasyonlarda, şefkat eli olarak dünyanın bütün darda kalmış insanlarına bütün mazlumlarına ulaşmasında çok büyük katkıları olan bütün sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. 

HAİTİ’DEN ŞİLİ’YE YARDIM

Gerçekten bugün uluslararası alanda marka olmuş, güçlü şekilde ülkemizi temsil eden, Afrika’nın susuz bir köşesinde bir Türk bayrağı altında çeşme kurmaya çalışan sivil toplum kuruluşlarımız var. Savaşlardan bunalmış, barınacak yeri, yiyecek aşı kalmamış insanlara, hayatımız boyunca hiç tanımadığımız, bir kere daha karşılaşmayacağız insanlara yardım etmek amacıyla hareket eden, Haiti’den Şili’ye kadar yaşanan ağır felaketlerde, onların yanında olmak isteyen, tam da ‘insanlık nedir, nasıl olmalıdır?’ sorularının en ağır şekilde sorulduğu ortamda, bizim sivil toplum kuruluşlarımızın orada var olması, insanlık adına göğsümüzü kabartıyor.” 

“SİVİL TOPLUM GİDEREK OLGUNLAŞIYOR”

Vali Yavuz Selim Köşger de memuriyet hayatına dernek denetçisi olarak başladığını ve bu yüzden toplantıyı kendisine daha yakın bulduğunu belirtti.

Vali Köşger, “Türkiye çeşitli aşamalardan geçerek bugünlere geldi. Yaşımız itibarıyla Türkiye’nin geçtiği bazı aşamaları hatırlıyoruz. 1980 öncesi Türkiye’nin dernek görünümlü birtakım oluşumlardan çektiği sıkıntılar sebebiyle, 12 Eylül Anayasası’nda, dernekleri zapturapt altına almak amacıyla birtakım hükümler konmuş ve 2908 sayılı Dernekler Kanunu çıkarılmıştı. Türkiye, giderek olgunlaşıyor. Bu alanda da gelişmeler kaydediliyor. Zapturapt altına alınması gereken bir oluşum gözüyle bakılan derneklere, şimdilerde devletimiz ve bakanlığımız, birtakım faaliyetlerle ve projelerle, maddi destekler sağlıyor, seminerlerle ve toplantılarla sivil toplum kuruluşlarımızı çeşitli alanlarda eğitmeye çalışıyor. Olması gereken budur” diye konuştu.

“TÜRKİYE OLDUKÇA MESAFE KAT ETTİ”

Örgütlü toplumun, demokratik toplumların vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunun altını çizen Vali Köşger, “Menfaat gruplarının, çeşitli baskı grupları oluşturup, kendi alanları ile ilgili birtakım konuları örgütlü bir şekilde karar alıcılara ulaştırmaları gerekiyor. Bu anlamda Türkiye oldukça mesafe kat etti” dedi.

Dernekçiliği fahri bir görev olarak nitelendiren Vali Köşger, şunları söyledi:

“Dernekçilik bir gönül işi, fahri bir iştir. Bu anlamda onları sıkıntılı bir grup olarak görmek yerine, farkındalığı yükseltip mevzuat çerçevesinde yapmak istedikleri işleri, herhangi bir sıkıntı olmadan yapmalarını temin etmek ve kendilerine rehberlik etmek gerekir. 

Bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz de gereken rehberliği sağlıyor. Gönüllülük esasına dayanarak yapılan bir işin üzerine sıkıntılı şekilde gidilirse, insanlar caydırılmış ve cezalandırılmış olur. O da demokratik toplumların vazgeçilmez unsuru olan işleyişi ve toplumun gelişmesini engeller.  Bugün burada yapılan işi takdir ve tebrik ediyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.