Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İzmir İktisat Kongresi’nin 100. Yılında Yeni Kongre Binasında Düzenleme Hedefleniyor

İzmir İktisat Kongresi’nin 100. Yılında Yeni Kongre Binasında Düzenleme Hedefleniyor
06.06.2022
A+
A-

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Türkiye’nin ilk iktisat politikalarının tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi’nin, yüz yıl sonra aynı arsada otantik görünümü korunarak yapılacak yeni kongre binasında düzenlenmesi için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Lozan görüşmelerinin kesintiye uğradığı, henüz Cumhuriyet’in ilan edilmediği 17 Şubat 1923’de Kemeraltı Çarşısı sınırlarında incir deposu olarak kullanılan Guiffray Hanı’nda toplanan İzmir İktisat Kongresi, “Misak-ı İktisadi” başlığı altında milli bir ekonominin inşası için nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiğine yönelik önemli kararların alınmasıyla sona erdi.

Ülke ekonomisinin dönüşüm yaşadığı 1981, 1992, 2004 ve 2013 yıllarında da düzenlenen İzmir İktisat Kongresi, bu yıl 100. yıldönümüne hazırlanıyor.

Kongrenin, ilk adresi olan ve 1976 yılında yıkılan incir deposunun bulunduğu yerde modern bir kongre binasında yeniden toplanması için İzmir Valiliği tarafından çalışma yürütülüyor.

VALİ YAVUZ SELİM KÖŞGER DUYURDU

Vali Yavuz Selim Köşger, çalışmalarda gelinen nokta hakkında bilgi vermek üzere kongre binasının yapılacağı bölgede gazetecilerle bir araya geldi.

17 Şubat 1923’te Osmanlı Bankası deposu olarak da adlandırılan binada gerçek bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla sağlanacağı şuuruyla bir iktisat kongresinin toplandığını anımsatan Köşger, bu kongrenin ülke için önemini gözeterek 100. yılı için özel bir hazırlık içinde olduklarını aktardı.

Arazide Osmanlı dönemine yönelik arkeolojik kazılar yapıldığını, daha eski dönemlere ait bulgular tespit edilmesi halinde kazı alanının genişletileceğini aktaran Köşger, bölgenin geçmişte iç liman olduğunu, binanın denizin doldurulması sonucu kazanılan alanda yapıldığını ifade etti.

Fotoğraf bilgisi: Kemeraltı Çarşısı sınırlarında incir deposu olarak kullanılan ve İzmir İktisat Kongresinin de düzenlendiği Guiffray Hanı’nın yıkıldığı yerde modern bir kongre binası inşa edilmesi için çalışma yürütülüyor. Bölgeyi ziyaret eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger (ortada), İzmir İktisat Kongresinin 100. yıldönümü olan 17 Şubat 2023’te yeni bir kongre binası inşa etmeyi hedeflediklerini söyledi. Köşger’e Vali Yardımcısı Faik Arıcan (sol 2), İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Türk İslam Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy (sağ 1), Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü Orhan Demirağlar (sol 1), projenin mimarı Salih Seymen (sağ 2) eşlik etti.

Yeni kongre binası için de mimari projenin devam ettiğini dile getiren Köşger, şöyle konuştu:

“Umarız ki yakın süreçte binanın ihalesini yapıp 17 Şubat 2023’te burada, orijinal yerinde Cumhuriyetin 100. yılında, ülkenin yüz yılını değerlendiren ve önümüzdeki yüz yıla ışık tutan uluslararası bir iktisat kongresini gerçekleştireceğiz. Hedefimiz bu. Kazıdan çıkan parçaları da yapacağımız binada sergileyeceğiz.

Dış görüntüsü otantik haline uygun inşa edilecek. Taştan bir dış cephe olacak. Çatısı döneme yakın görüntü oluşturulacak. Bir incir deposu burası, içi boş. Atatürk de kongre yapmak istediğinde İzmir’de uygun bina bulamamışlar, incir deposunu boşaltmışlar, kongre yapmışlar. Biz içini modern bir kongre merkezi olarak dizayn edeceğiz. İçinde çeşitli ebatlarda salonlar, 1 veya 2 tane büyük amfi tiyatro şeklinde salon olacak. İzmir’e modern bir kongre binası kazandırmış olacağız.”

Bilgilendirme toplantısına Vali Yardımcısı Faik Arıcan, İzmir Müze Müdürü Cengiz Topal, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Türk İslam Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy, Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü Orhan Demirağlar ve projenin mimarı Salih Seymen de katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.