“İstiklal Marşı’nda Milletin Yeniden Şahlanışı Vardır”

“İstiklal Marşı’nda Milletin Yeniden Şahlanışı Vardır”
Yayınlama: 11.03.2022
A+
A-

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin yıl dönümünde yayımladığı mesajında, “Mehmet Akif Ersoy’un bu kahramanlık destanında aziz milletimizin yeniden dirilişi, tarih sahnesinde hak ettiği yeri alması, şahlanışı vardır” ibarelerini kullandı.

Vali Günaydın, İstiklal Marşı’nın TBMM’de 12 Mart 1921 yılında kabul edilmesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Günaydın, “Kahraman milletimizin istiklal ve istikbali için tarih boyunca ortaya koyduğu emsalsiz mücadelesinin, yeniden dirilişinin şanlı destanı, devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ömrünü vatanımıza ve milletimize adamış milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bu kahramanlık destanında aziz milletimizin yeniden dirilişi, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri alması ve şahlanması vardır” ifadelerini kullanan Günaydın, şu değerlendirmede bulundu:

“Her kıtasında milletimizin cesareti, her mısrasında ecdadımızın kahramanlığı, her kelimesinde ruhumuzu aydınlatan İstiklal Marşımız, milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesidir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy milletimizi bir arada tutan ortak değerlerimizin açık bir şekilde ifade edildiği İstiklal Marşımızı yazarken ecdadımızın göstermiş olduğu kahramanlıkları, fedakarlıkları ve milletimizin ortak duygularını mısralarında dile getirmiştir. 

İstiklal Marşımızda, en güzel ifadesini bulan birlik, beraberlik, bağımsızlık gibi ortak değerlerle, gelecek için çalışmaya devam eden milletimiz, sonsuza dek bağımsız olarak yaşayacaktır.

Bağımsızlığımızın ebedi sembolü olan İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 101. yıl dönümünde başta Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, cennet vatanımız uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi, rahmet ve minnetle yâd ediyorum, hayatta olan gazilerimize sağlık ve uzun ömürler diliyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.