Valilikten “Ruhsatsız İşyerlerine Operasyon” Açıklaması

Valilikten “Ruhsatsız İşyerlerine Operasyon” Açıklaması
Yayınlama: 05.10.2021
A+
A-

Ümraniye’de ruhsatsız işyerlerine yönelik düzenlenen operasyon sırasında, görevliler taş yağmuruna tutulurken, polis gruba müdahale etti. İstanbul Valiliği, 25 personelin yaralandığı, 8 aracın aracın hasar gördüğü olaya ilişkin yaptığı açıklamada, ruhsatsız 12 işyerinin mühürlendiğini bildirdi.

İstanbul Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ümraniye İlçemiz Esenkent Mahallesi’nde (Kadosan Bölgesi) atık toplama ve ayırma faaliyeti gösteren işyerlerine yönelik, Valiliğimiz, Ümraniye Kaymakamlığı, Ümraniye Belediye Başkanlığı, Emniyet, SGK, İŞKUR, Vergi Dairesi, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman ile Göç İdaresi İl Müdürlüklerinin 951 personelinin katılımıyla eş zamanlı bir denetim ve rehberlik çalışması gerçekleştirilmiştir” denildi.

77 İŞYERİNİN 66’SI RUHSATSIZ

Açıklamada, “Bu çalışmalarda, 2’si belediye ruhsatlı, 22’si tehlikesiz atık toplama-ayırma belgeli, toplam 77 işyeri denetlenmiştir. Ruhsatsız olarak faaliyet gösteren 66 işyerinden 12’si mühürlenmiş, diğer işyerleri hakkında başlatılan yasal işlemler devam etmektedir. Denetim çalışmalarını engellemek için atık kağıt ve çöpleri yakan, taş atarak görevli personele ve araçlara saldırmak suretiyle 25 personelin yaralanmasına ve 8 araçta maddi hasara sebebiyet veren yaklaşık 20 kişilik gruptan 3 şüpheli şahıs hakkında adli işlem başlatılmıştır” bilgisi verildi.

MEVZUATA UYGUNLUK DENETLENDİ

Bu işyerlerinde, sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırıldıkları tespit edilen düzensiz göç kapsamındaki 33 yabancı uyruklu kişinin, sınır dışı işlemleri yapılmak üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildiğine işaret edilen açıklamada, “Denetimlerimizin hedefi, atıkların geri kazanımı için yapılan toplama ve geri dönüşüm faaliyetlerinin mevzuat hükümlerine uygunluğunun sağlanmasından ibarettir. Gerçekleştirilen denetim ve rehberlik faaliyetlerine katılan bütün kurumlarımızın personeli ile çalışmalarımıza destek veren Ümraniyeli hemşerilerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.