İsrail Ay’a inemedi

İsrail Ay’a inemedi
Yayınlama: 12.04.2019
A+
A-

İsrail’in Beresheet ismi verdiği uzay aracını Ay’a indirme girişimi başarısız oldu. Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları bulmuştu.

İsrail’in insansız uzay aracını Ay’a indirme girişimi başarısız oldu. İsrail’in kendi üretimi olan ve “Beresheet” (Başlangıç) ismi verilen insansız uzay aracıyla bağlantı kesildi.

Girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

21 Şubat’ta fırlatılmıştı

Beresheet, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay aracının ağırlığı 585 kilogramdı ve içinde yüzlerce dijital dosyanın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyordu. Bu dosyalarda İsrail’e ait ulusal semboller ve bazı kültürel materyaller yer alıyordu.

Maliyeti 100 milyon dolar

Uzay aracı “Beresheet”in Ay’a inişi başarılı olsaydı İsrail; ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a uzay aracı indiren dördüncü ülke olacaktı.

Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları bulmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.