“İslam Dünyası Ürettiği Sorunu Görmekten Çok Uzak”

“İslam Dünyası Ürettiği Sorunu Görmekten Çok Uzak”
REKLAM ALANI
20.08.2021
129
A+
A-

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, ABD Başkanı George W. Bush’un 2000’li yıllarda işgal ve istilalarla ‘Kutsal din savaşlarını başlatarak, İslam’ı ve Müslümanları aşağılamayı, batıl damgasını yedirmeyi başardıkları bir  başka zafer amaçladığını belirtti.

ABD’nin çekileceğini açıklamasının ardından, Afganistan’da Taliban güçleri başkent Kabil’e kadar girerken, Cumhurbaşkanı Eşref Gani günler önce ülkesinden kaçtı. Belirsizliğin sürdüğü Afganistan’da Taliban güçlerinden endişe duyan halk, bir an önce ülkeden kaçmaya çalışıyor.

Güvenlik Uzmanı Mehmet Ağar, Afganistan’da Taliban’ın yeniden hakimiyeti ele geçirmesinden yola çıkarak, Müslüman ülkelerde yaşanan kaoslarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“KUTSAL DİN SAVAŞI”

Sosyal medya üzerinden görüşlerini paylaşan Ağar, “ABD, 3. bin yıl işgal ve istilaları başlatırken Bush, teolojik hedefi göstermişti: Crusade, yani kutsal din savaşı” değerlendirmesinde bulundu. 

2000’li yıllarda ABD Başkanı George W. Bush’un başlattığı savaşın sonuçlarını da açıklayan Ağar, bunları tek tek şöyle sıraladı:

“İslam dünyası paramparça, birbirine düşman, mezhep fitnesinde, taassubunda boğuluyor, radikalizmin pençesinde, birbirine cihat ilan etmiş!

Birbirine mürtet, zındık, kafir, tağut diyor, savaşıyor. Menfaatler din olmuş, İslam adı altında binbir türlü, kişi (ruhban) bazlı tarikat-cemaat, alt mezhep, imam-mele-molla-dede dini, ılımlı-siyasal-radikal-örgüt dini oluştu.

Üstüne bir de ‘Crusade’ciler ‘İslamofobi’ adı altında, İslam’ı ve Müslümanları aşağılamayı, batıl damgasını yedirmeyi başardıkları bir  başka zafer kazandılar.”

DERS ÇIKARTMAYACAK MIYIZ?

Abdullah Ağar, “Ne dersiniz? Hala FETÖ’den, Daeş’ten, Taliban’dan, El-Kaide’den, Haşdi Şabiler’den ders çıkartmayacak mıyız? Gerçekle yüzleşmeyecek miyiz?” şeklinde sordu.

“İslam dünyası ne yazık ki hala ürettiği sayısız şirk, menfaat ve aidiyet diniyle bırakın çözümü, ürettiği sorunu görmekten bile çok uzak” şeklinde kendi sorusunu da yanıtlayan Ağar, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Soru şu: Türkiye yaşanan bozgunu, çöküntüyü, tehdidi, bağ bozumunu görebilecek mi? Bütün herşeyi, geleceği, gücü, birlikteliği tehdit eden bu teolojik-kavramsal sorunu çözebilecek mi? Yoksa sorunun bir parçası mı olacak?

Bir umuttur Türkiye. Umarım o ümidi de karartmayız.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.