İşgalci Bush’tan Timsah Gözyaşları!

İşgalci Bush’tan Timsah Gözyaşları!
REKLAM ALANI
17.08.2021
85
A+
A-

ABD’deki tartışmalı 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Usame Bin Ladin ve El Kaide üyelerini sakladığı gerekçesiyle 20 yıl önce Afganistan’ın işgline karar veren eski Başkan Bush, bugünkü gelişmelere ilişkin “hüzünlüyüm” açıklamasında bulundu.

George W. Bush’un babası George Herbert Walker Bush, 1976-77 yılları arasında CIA Başkanlığı. Ronald Reagan döneminde Başkan Yardımcılığı yaptı. 1989-1993 yılları arasında ABD Başkanlığı yapan ‘Baba Bush’ adıyla tanınan ABD Başkanı George H. W. Bush, Panama’yı işgali ve Körfez Savaşı’nı başlatmasıyla hatırlanıyordu.

Baba Bush’un oğlu ve Afganistan’ın işgaline karar veren George Walter Bush da babasının yolunda giderek, ABD’nin oluşturduğu senaryoları devreye sokmuş, 2001 yılında kimin organize ettiği belli olmayan 11 Eylül saldırılarını bahane ederek Afganistan’ın işgaline karar vermişti.

ÜZÜNTÜLÜ!

George W. Bush, 20 yıl işgal altında tuttukları Afganistan’da bugün yaşanılan sürecine ilişkin değerlendirmede bulunurken, “hüzünlü” olduğunu öne sürdü.

Ortadoğu’da ve diğer ülkelerde savaş yanlısı olarak babası gibi kendi ülkesi başta olmak üzeret üm dünyada eleştirilen Bush, Afganistan’a yönelik açıklamasına eşi Laura Bush’u da ekledi.

Eski Başkan Bush açıklamasında, “Laura ve ben, Afganistan’daki acı olayları derin üzüntüyle izliyoruz” ifadesini kullandı.

SADECE KÖPEKLERİN TAHLİYE EDİLDİĞİNİ UNUTTU

Başkan Joe Biden’ın Amerika ve NATO müttefiklerine yardım eden Afganlara tahliye sözü verdiğini anımsatan Bush, “ABD’nin acil insani krizlerde mülteciler için bürokratik engelleri kaldırmak için yasal yetkisi var. Bürokratik ertelemeler olmadan güvenli geçişleri şimdi sağlamak için kaynaklarımız ve sorumluluğumuz var. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra en güçlü müttefiklerimiz onlara yardım etmeye hazır” değerlendirmesinde bulundu.

Bush, tahliye çalışmaları yürütülmesi konusunda ABD ordusuna güvendiğini de belirtti.

George W. Bush, bu sözleri sarf ederken ABD askerlerinin Afganistan’dan sadece operasyonlarda kullandıkları köpeklerle ayrıldığını ve 20 yıldır kendileriyle müttefik konumunda olan Afganları Taliban’ın kucağına bıraktığını unuttu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.