İran’da “Erdoğan-Putin-Reisi” üçlü zirvesi

İran’da “Erdoğan-Putin-Reisi” üçlü zirvesi
REKLAM ALANI
12.07.2022
30
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Temmuz’da İran’a günübirlik ziyaret gerçekleştireceği duyurulmasının ardından Kremlin’den son dakika açıklaması geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de aynı gün Tahran’a gideceği ve “Erdoğan-Putin-Reisi” üçlü zirvesine katılacağı duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz’da İran’a günü birlik bir ziyaret gerçekleştireceği açıklanmıştı. Yaşanan yeni gelişme sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de İran’a eş zamanlı bir ziyarette bulunacağı Kremlin tarafından duyuruldu.

ERDOĞAN’IN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşı, tahıl krizi ve daha birçok bölgesel olaylara çözüm için gerçekleştirdiği diplomasi trafiği devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün ilk olarak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile de telefonda görüşmüştü.

İRAN’DA 3’LÜ ZİRVE

Dünkü telefon trafiğinin ardından bugün de sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması için yarın İstanbul’da Rusya ve Türkiye askeri heyetlerinin toplanacağı açıklandı. Tüm bunların ardından Kremlin’den de önemli bir açıklama yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle eş zamanlı İran’da bulunacağı bildirildi. Kremlin açıklamasında “Erdoğan-Putin-Reisi” üçlüsünün bir zirvede bir araya geleceği açıklandı.

MASADA SICAK BAŞLIKALAR VAR

Açıklamanın ardından görüşmede birçok önemli konunun gündeme getirilmesi bekleniyor. Özellikle Ukrayna-Rusya hattındaki savaş, tahıl koridoru, küresel ekonomik çöküş, enerji alanındaki kriz, bölgesel iş birliği ve daha birçok kritik başlığın masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.

Planlanan zirvenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü telefon diplomasisinin ardından gelmesi ise dikkat çeken bir diğer önemli detaylar arasında yerini aldı…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.