Kafkasya’da Değişen Dengeler ve İran’ın Korkuları

Kafkasya’da Değişen Dengeler ve İran’ın Korkuları
Yayınlama: 05.10.2021
A+
A-

Azerbaycan’ın geçen yıl başlattığı Ermeni işgali altındaki bölgeleri kurtarma, ardından Türkiye ve Pakistan ile ortak tatbikatı İran’ı rahatsız etti. Ermenistan’a desteği aşikar olan İran, bölgede sebep olduklarını maskelemeye, hem de Azerbaycan’a baskı yapmaya çalışıyor.

Azerbaycan, Ermenistan tarafından 1992 yılında işgal edilen Karabağ topraklarını, geçen yıl düzenlediği operasyonun ardından özgürleştirdi.

Bu harekata Türkiye’de büyük destek verirken, operasyonun birinci yılında Türkiye-Azerbaycan ve Pakistan’ın katıldığı “Üç Kardeş Tatbikatı” düzenlendi. Bunun yanı sıra Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan ortak tatbikat kararı da aldı.

ERMENİSTAN’A DESTEK

Kafkasya’da Azerbaycan lehine değişen dengeler, bazı bölge ve komşu ülkelerinde rahatsızlığa sebep oldu. 

Azerbaycan’ın Karabağ operasyonunda Ermenistan yanlısı tavırları ve bu ülkeye desteğiyle dikkati çeken İran, bu gelişmelerden en çok rahatsızlık duyan ülke konumunda. 

İRAN’DAN TATBİKAT İLE SÖZDE GÖZDAĞI 

İran yönetimi, bu süreçte Azerbaycan’a yönelik sert ve tahrik edici açıklamalar yaparken, geçen hafta da ülkenin kuzeybatısında Azerbaycan sınırında bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Azerbaycan’ın Ermenistan karşısındaki zaferi, İran’ın bu ülkeye yaptığı ve yapmayı planladığı yatırımlarına sekte vurdu. Ülkesinin kuzeyindeki etnik çoğunluk, İran açısından hemen yanıbaşındaki Azerbaycan’ın varlığı dolayısıyla endişe oluşturuyor.

Nitekim Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’ın geçen hafta ülkesinin sınırında başlattığı tatbikata ilişkin, “Her ülke kendi topraklarında herhangi bir askeri tatbikat yapabilir. Bu onların egemenlik hakkıdır. Ama neden şimdi ve neden bizim sınırımızda?” diye sordu.

“SUÇLAMALAR, CEVAPSIZ KALMAYACAK”

Karabağ zaferinin birinci yılında Cebrayil kentini ziyaret eden İlham Aliyev, İran’la yaşadıkları gerginliklere ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

“Biz iyi niyet sergiliyoruz. Fakat bu kendimize yönelik asılsız suçlamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Bunu burada, Cebrayıl’da, Aras nehrinin kıyısında, Azerbaycan halkına ve tüm dünyaya söylüyorum. Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz. 

“İŞİMİZE KARIŞMAYIN”

Bazı İranlı taşralı mollaların son dönemde Azerbaycan’a yönelik iftiralarını umursamadık. Fakat sonra ne yazık ki İranlı yetkililer bize karşı mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya başladılar. Bize karşı mesnetsiz iftiralar üretmesine izin veremeyiz.”

İran’la 130 kilometrelik sınırlarını Ermeni güçlerden temizlediklerini hatırlatan Aliyev, “İşgal döneminde orada nelerin olup bittiği araştırılmalıdır. Azerbaycan, dış ilişkilerini ve iç işlerini kendi bildiği şekilde planlamaya devam edecektir. Hiç kimse işimize karışmasın” ifadelerini kullandı.

YAPTIKLARINI MASKELEMEYE ÇALIŞIYOR

Azerbaycan’ın Kafkasya’da güç olarak kendini göstermesi, İran’ı bölgesel çıkarları dolayısıyla rahatsızlığa sürüklerken Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, son gelişmelere ilişkin Azerbaycan medyasına bir değerlendirmede bulundu. Ağar, İran’ın kendi ürettiği korkuların korkusunu yaşadığını söyledi.

Ağar, “İran Azerbaycan’a iftira atıyor, çünkü yanlış yaptı, kendi içinde rahatsız, hesabı tutmadı. Şimdi hem kendi yaptıklarını maskelemeye, hem de baskı yapmaya çalışıyor. İran Azerbaycan’dan korkmasın. Azerbaycan’ın İran’ın toprağında gözü yok, İran’ı istikrarsızlaştırmak istemiyor. Ama İran kendi yaptıklarından korkabilir, korkularından korkabilir. İran, Azerbaycan’ı dişine de kestirmeye kalkmasın. Onun dişi, hakkı olanı kesmez. O kadar delikanlıysa gitsin işbirliği yaptığı düşmanlarına çatsın” değerlendirmesinde bulundu.

İRAN’IN ÇIKARLARI YARA ALDI

İran’ın bölgedeki gelişmelerdeki rahatsızlığının sebebinin, son dönemde Türkiye-Azerbaycan-Pakistan tatbikatı, Azerbaycan’ın Karabağ zaferi ve son dönemde yaşanan Azerbaycan lehine gelişmeler olduğunu kaydeden Ağar, şunları söyledi:

“Ermenistan’a ilişkin İran’ın hesapları, Karabağ zaferi ile büyük yara aldı. Ermenistan-Azerbaycan arasındaki savaş döneminde İran’ın Ermenistan’ın yanında olduğunu ve ona yardım ettiğini gören her vicdanlı İran vatandaşı, devletinin bu siyasetine karşı çıkar.”

İran’ın Azerbaycan’a ilişkin açıklamalarında tamamen haksız olduğunu ifade eden Abdullah Ağar, İran yetkililerinin son dönemde yaptığı açıklamalara ilişkin, “İran, Azerbaycan’ın milli iradesine, haklı savaşına hakaret ediyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.