İntihar Etmeyi Düşünen Aile ve Bir Kaymakamın Hikayesi

İntihar Etmeyi Düşünen Aile ve Bir Kaymakamın Hikayesi
Yayınlama: 23.03.2024
92
A+
A-

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan’ın ikinci haftasını neredeyse bitireceğiz. Ramazan sevincini buruk yaşayanlar yetimler, öksüzler, ana babasını kaybeden yetişkinler ve gurbette olanlardır.

Ramazan ayı önce inancımız olarak paylaşmayı emreder sonra geleneğimiz paylaşmayı öğretir bize. İnanca dayalı olmayan kültürler öyle veya böyle kaybolurken inanç eksenindeki âdetler dezenformasyona uğramış olsa da bir gün yeniden toparlar kendisini.

Erzincan Valiliği Vali Hamza Aydoğdu’nun talimatı ile gurbette olan öğrencileri Ramazan ayı sevincinden mahrum etmeyecek, aile sıcaklığını verecek bir program icra etmiş. Valilik tarafından organize edilen aileler her gün evlerinde ‘Gurbetteki Ailem” projesiyle Erzincan’da okuyan öğrencileri evlerinde misafir ediyor.İcra edilen programın özeti aslında bu kadar. Lakin, ev sahibi Erzincanlı, misafir öğrenci diyerek beş kelimeyle bakılmayacak kadar derin bir program. Gurbette olan öğrenciye aile sıcaklığını sağlamak ve sıcak yemek ikram etmek değil mesele. Zira öğrencilerimiz yurtlarında sıcak yemek sorununu zaten çözüyor.

Peki nedir bu konu?

İnancın sıcaklığının, eminliğinin bir sonraki nesillere aktarılması. Gençlere huzurlu ve mutlu olduğu çocukluk ortamının bir benzerini onlara yaşatarak unutulmasını engellemek. Diğer yandan kültürümüzde olan ve maalesef eş, dost, akrabayı iftara davet etme usulüne dönmüş olan yanlışa evrilmiş paylaşım hazzını yeniden doğru hale getirmek.

Bitti mi?

Elbette hayır,

Öğrencilerin kendi yaşıtlarının olduğu evde misafir olması ve bunu kendi ailesi ile paylaşması ile belki de şu fani yaşamda tanışması mümkün olmayan aralarında yüzlerce kilometre olan ailelerin önce telefonla tanışması ve belki sonrasında teşekkür ziyareti ile yeşerecek olan yeni dostlukların ortaya çıkması…

Bu programa ister uzaktan ister yakından bakalım net görünen tek bir şey var. O da baştan sona, aşağıdan yukarı her haliyle herkesin memnun kaldığı, mutlu kalacağı bir program olması.

Eski dönemlerde olduğu gibi makamdan dışarı çıkmayan Vali kalmadı artık çok şükür. Mülki İdare Amiri kelimelerinin her birinin hakkını veren, il ve ilçesindeki vatandaşlarının dertleri ile birebir ilgilenen Vali ve Kaymakam dönemlerindeyiz.

Hane ziyaretlerini dini ve milli günlerden ibaret saymayan bir kaymakamımız vakıftan destek alan aileyi planlamadan ziyaret etmek ister. Hayatın biz insanlara hangi acı ve sevinçleri ne zaman yaşatacağını bilemediğimiz gibi bu acı ve sevincin kimler tarafından yaşatılacağını da belirleyemiyoruz.

Çünkü aciz insanlarız..

Makamın getirdiği geçici kudretin 8-10 kelimeden oluşan bir cümle ile gece yarısı yayınlanan dijital yayınla sona ereceğini unutuyoruz.

Kaymakamımızın ziyaret ettiği aile en yakını tarafından maddi açıdan onların gücünü fersah fersah aşacak şekilde mağdur edilmiş. Yaşanan bu durum karşısında iaşeyi karşılayamayan karı koca düştükleri girdabın çıkılmaz olduğunu düşünerek “acaba birlikte intihar mı etsek” sorusuna o gün cevap aramaya başlamışlar.

Sayın kaymakamımızın o gün plan dışı olarak o aileyi ziyaret etmesine isteyen tevafuk, arzu eden tesadüf diyebilir. Lakin bir gerçek var ki yüce devletimizin uç beyleri olarak görevlendirilen kaymakamlarımızdan birinin o gün o hanede olmasıdır.

Sonuç olarak duyduğu cümle karşısında gündüzü gece olan kaymakamımız duruma el koyar ve iki canın ziyan görmesini engeller…

Âciz – TDK : Bir işi yapabilecek gücü, becerisi veya yeteneği olmayan, güçsüz veya çaresiz1

Batman Valisi Ekrem Canalp idi yanılmıyorsam Batman il merkezinde ve tüm ilçelerinde Aşevi kurulmasını ve faaliyete geçmesini sağlamıştı.

Anlatacağım olay Batman ilimizde gerçekleşmiyor, hatırlayınca Batman’ı sadece bir dip not olarak eklemek istedim. Kayyum olan ilimizin kayyum olmayan bir ilçesinde kaymakamımız yanında yakını olmayan “bakıma muhtaç” ailelerin tespit edilmesini ve sonrasında aşevi kurulması için planlamanın yapılmasını talimat verir.

Ramazan ayına kadar planlama yetişmeyince kaymakamımız ilçede yemeklerin pişirilmesini, gerekiyorsa temin edilerek o ailelere götürülmesini söyler. Kış mevsimini tam yaşamıyoruz ama şu soğuk günlerde 45 km uzaktaki ninemize yemek teslim edilene kadar soğuyor elbette. Bunu duyan kaymakamımız yemeğin sıcak şekilde teslim edilmesi için ne gerekiyorsa onun yapılması talimatını verir.

Elbette burada ki konumuz bir kaymakamın 45 km uzakta olan ninemizin durumundan haberdar olup sadece bir kişi demeden onu düşünmesidir. Çünkü bir MİA hiç bir durumda siyasi düşünmez.

Yoksa burada başkaca bir meselemiz yoktur.

O halde Allah devlete zeval vermesin, #İyikiMiaVar

  1. ↩︎

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.