İngiltere zararlı içeriklere karşı kanun çıkarıyor

İngiltere zararlı içeriklere karşı kanun çıkarıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.04.2019
224
A+
A-

İngiltere internet üzerinden zararlı içerik yayınlayan şirketleri engellemeye yönelik bir adım attı. Hükümet,  zararlı içerikleri engellemedikleri takdirde internet sağlayıcılara ceza verilmesini öngören bir teklif hazırladı.

İngiltere hükümeti, zararlı içerik yayınlayan şirketleri engellemeye yönelik bir adım attı. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa teklifine göre terör propagandası ve çocuk istismarı gibi zararlı içerikleri engellemedikleri takdirde sosyal medya ve internet sağlayıcıları ceza verilecek.

Hükümetin “dünyanın ilk çevrimiçi güvenlik kanunları” olarak sunduğu teklife göre, yeni standartların uygulanması için bağımsız bir düzenleyici kurum oluşturulacak.

Site yöneticilerine de ceza verilecek

Bu kurum, kuralların ihlal edilmesi durumunda para cezası verme, şikayete konu internet sitesine erişimi engelleme ve sosyal medya veya internet sitesinin üst düzey yöneticilerini cezalandırma yetkisine sahip olacak.Sosyal medya veya internet sağlayıcıları, yükümlülüklerini yerine getirmemeleri durumunda ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Çocukların uygunsuz içeriklere erişimi engellenecek

Yeni kurallarla terör ve şiddet propagandası, intihara teşvik, dezenformasyon, çocukların uygunsuz içeriklere erişimi engellenecek.

Başbakan Theresa May, konuya ilişkin açıklamasında, internet şirketlerinin, kullanıcıları, özellikle de çocuklar ve gençleri zararlı içerikten korumak için yeterince çaba harcamadığını belirterek “Çevrimiçi şirketler, platformları için sorumluluk almaya başlamalı.” dedi.

Şirketlerin kendilerini denetleme dönemi sona erdi

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Jeremy Wright, sektörün zararlı içerikleri engellemedeki gönüllü adımlarının yeteri kadar ileri gitmediğini ifade ederek “Çevrimiçi şirketlerin kendilerini denetleme dönemi sona erdi.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.