Afganistan’da 457 İngiliz Askeri Neden Öldü?

Afganistan’da 457 İngiliz Askeri Neden Öldü?
Yayınlama: 16.08.2021
A+
A-

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesi üzerine tahliye telaşına düşen ülkeler arasında İngiltere’de var. Ancak İngiliz vatandaşları, Afganistan’da bugüne kadar ölen askerleri anımsatarak, “457 İngiliz ne için öldü” diye ülke yönetimine tepki gösteriyor.

İngiltere merkezli Daily Mail, Afganistan’ın bugün geldiği aşama ile geçmişte bu ülkede ölen 457 İngiliz’in akıbetine ilişkin bir haber yayımladı.

Buna göre, Taliban’ın kısa sürede başkent Kabil’e ulaşmasının ardından, ülkeden tahliyelerini hızlandıran ülkelerin arasında İngiltere de bulunuyor.

Londra yönetimi, İngiliz vatandaşların tahliyesi için Afganistan’a 600 asker gönderme kararı aldı. Ek askeri personel gönderilmesi kararı, İngiltere Savunma Bakanlığı’nca onaylandı.

Geçmişte El Kaide ve Taliban gibi gruplara karşı Afganistan’da savaşan ve daha sonra çekilme kararı kapsamında bu ülkeden ayrılan askerlerin ardından ortaya çıkan tabloya, İngiliz vatandaşları tepki gösterdi.

ÖLEN ASKERLERİN AİLELERİ ÖFKELİ

2001 yılında müdahale kararı verilen Afganistan’ın, sadece günler içinde terk edildiği şeklinde eleştiriler yapılırken, ülkedeki tercümanlar için korku halinin arttığı kaydedildi.

Londra’ya, Taliban karşısında telaş içinde kaçışın başladığı belirtilirken, Afganistan’da ölen İngiliz askerleri hatırlatılarak, “Hayatlarını feda eden 457 İngiliz kahramanın aileleri soruyor: Ne için öldüler?” sorusu yöneltiliyor.

“Afgan rejiminin hayret verici çöküşü, ülkede savaşırken ölen İngiliz askerlerinin ailelerini, sevdiklerinin hayatlarını bir hiç uğruna feda etmiş gibi hissettiklerini söylemelerine neden oldu” ifadeleriyle Londra eleştiriliyor.

SAVAŞIN BATI İÇİN MALİYETİ

ABD’de Brown Üniversitesi’nin “Savaşın Maliyetleri” projesi kapsamındaki tahminleri, 20 yıl süren savaş için 2 trilyon dolardan fazla para harcandığını söylüyor. ABD’den 2 bin 442 askerin öldüğü, 20 bin 666’sının yaralandığı savaşta, bin 144 NATO personelinin de hayatını kaybettiği istatistiklere girmiş durumda.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, bugün gelinen aşamayı değerlendirerek, Afganistan’da El Kaide gibi grupların güç kazanıp, Batı’ya tehdit oluşturacağı görüşünde olduğunu açıkladı.

Bakan Wallace, “Afganistan’da bir iç savaşa doğru gidildiğini düşünüyorum. Taliban, El Kaide’yi barındırmaya başlarsa, eski duruma geri dönebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.