İBB’deki İstifalar CHP İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

İBB’deki İstifalar CHP İçin Ne Anlam İfade Ediyor?
REKLAM ALANI
31.05.2022
41
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Şengül Altan Arslan, İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden istifa etti. Arslan’ın istifası, Cumhurbaşkanlığı adaylığında Kılıçdaroğlu’nun en yakın isim olarak gösterilen Ekrem İmamoğlu ile aralarındaki yarışın bir neticesi olduğu tartışmalarını alevlendirdi.

Türkiye’de siyasetin gündeminden 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri hiçbir zaman düşmedi. Günlerce haber programlarının dahi ana gündemi olan 2023 seçimleri, Cumhur İttifakı adayı açısından bir belirsizlik ortaya koymazken, Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı açısından ise hala belirsizliğini koruyor. 

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının henüz kim olacağı belli olmazken, CHP’de bazı isimler genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu adaylığa adeta itiyor. Partinin önde gelen birçok ismi, sosyal medya paylaşımlarıyla ve açıklamalarıyla tek adaylarının Kemal Kılıçdaroğlu’nu olduğunu dillerinden düşürmüyor.

Özellikle Kılıçdaroğlu’nun ‘etkisiz’ siyaset anlayışından rahatsız olanlar ise başka aday isim arayışına devam ediyor.

Dillendirilen bu isimlerin başında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş geliyor. Bunların dışında isimler de telaffuz edilse de kamuoyu yoklamaları ne kadar güvenilir bilinmez ama bu iki ismi ön plana itiyor. İmamoğlu ve Yavaş’a sıcak bakmayan bir kesim olsa da günümüzde bu üç ismin dışında konuşulan aday adaylar, Cumhurbaşkanlığı için çok zayıf ihtimal gibi görünüyor. Tabi bu seçimde özellikle İYİ Parti ile Millet İttifakı’nın gizli ortağı HDP’nin tavsiye/talepleri de Cumhurbaşkanlığı adaylarının kim olacağında kesinlikle belirleyici olacak.

İMAMOĞLU İLE KILIÇDAROĞLU ARASINDA KRİZ!

Millet İttifakı aday gösterecek olsa da adaylık yarışının aslında CHP’nin kendi içinde tezahür edecek gibi görünüyor. Bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan ‘A Takımı’ Ekrem İmamoğlu’nun isminin adaylık için ön plana çıkmasından oldukça rahatsız.

Seçime aylar kala, CHP’nin İBB Başkanı İmamoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında adaylık yarışının derinleştiğini gösteren yeni krizin işareti olan Songül Altan Arslan’ın İBB’deki görevinden istifası geldi.

Zaman zaman İBB Başkanı İmamoğlu’nun göreve geldikten sonra CHP ya da Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin belediyeden tasfiyesiyle veya istifasıyla adaylık çekişmesinin su yüzüne çıktığının göstergesi oldu.

Bu işaretlerin son halkası, Kemal Kılıçdaroğlu’nun akrabası olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan’ın görevinden istifa etmek zorunda kaldığını duyurması oldu. 

Arslan veda mesajında, “Üç sene önce iyiden güzelden ve umuttan yana esen değişim rüzgarlarıyla İBB’de üstlendiğim Genel Sekreter Yardımcılığı görevi ile hepimizin hasretini duyduğu eşitliğin, kapsayıcılığın ve adil bir bölüşümün örneklerini yaratan çalışmalara katkı sunma fırsatı buldum. Bana bu süreçte yoldaşlık eden çalışma arkadaşlarıma, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine uzamanlıklarını ve gönülden katkılarını ortaya koyan herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“Yoldaşlık eden çalışma arkadaşlarına” teşekkür eden Arslan’ın mesajında, İmamoğlu’na veya yakın çevresine değinmemesi, Kılıçdaroğlu-İmamoğlu arasındaki krizin boyutlarının da işareti oldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.