Hıfzıssıhhanın Yeniden Dirilişinin İlk Adımı: TURKOVAC

Hıfzıssıhhanın Yeniden Dirilişinin İlk Adımı: TURKOVAC
REKLAM ALANI
29.12.2021
87
A+
A-

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yerli inaktif aşı “TURKOVAC”, 20 aylık sürede seri üretim aşamasına geldi. Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte hatırlatma dozunu olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına gelen TURKOVAC’ı, hıfzıssıhhanın yeniden dirilmesinin ilk adımı olarak gördüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısını oldu. Koca yaptığı açıklamada, “Özellikle bugün önemli bir gün. Yerli üretimle ilgili acil kullanım onayının sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte müjdesi verilmişti. Yerli aşımız TURKOVAC’ı salgın sebebiyle hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza adıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, “TURKOVAC, son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına gelen ilk yerli aşımız oluyor. Ben bu aşının çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızı özellikle hatırlatma dozlarını TURKOVAC’la yaptırmalarını tavsiye ediyorum.” açıklaması yaptı.

ŞEHİR HASTANELERİNDE UYGULAMAYA BAŞLANACAK”

Hatırlatma dozunu yaptırdıktan sonra Bakan Koca, şunları söyledi:

“Hıfzıssıhhanın yeniden dirilmesinin ilk adımı TURKOVAC. Bu başarı milletimizin başarısı ve vatandaşlarımızın bu noktada, özellikle erken dönemde Omicron varyantının da yoğun gündemde olduğu ve bulaş hızının da yüksek olduğunu biliyoruz. Bu sebeple de aşılarını erken dönemde, hatırlatma dozu da dahil olmak üzere TURKOVAC ile olmalarını tavsiye ediyorum. Yarından itibaren tüm vatandaşlarımız özellikle şehir hastanelerinden başlamak üzere TURKOVAC randevularını alabilecek.”

BİLİM KURULU SONRASI AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada ise Omicron varyantına karşı kapalı ortamlarda geçirilen sürenin en kısa sürede tutulmasına ve maske kullanımından taviz verilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması ve Omicron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır. Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.

Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır. Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur.

Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir.

Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.