Her Çocuğun Bir Hayali, Bir de Yerine Getiren Var

Her Çocuğun Bir Hayali, Bir de Yerine Getiren Var
Yayınlama: 24.11.2021
A+
A-

Sinop Dikmen ilçesi Kaymakamı Mehmet Nesip Mahir, öğrenciliği döneminde hayalini kurduğu “Bir Hayalim Var” projesiyle yeni nesillere ışık tutuyor.

Dikmen Kaymakamı Mehmet Nesip Mahir, öğrencilik yıllarında okullarda başarılı öğrencilerin makamlarda ağırlandığınından hareketle, ileride Kaymakam olması halinde bu projeyi farklı şekilde hayata geçireceğinin hayalini kurdu. 

Kaymakam Mehmet Nesip Mahir, Kovid-19 salgını dönemi süresince öğrencilerin eğitimlerinde aksamalar yaşandığına işaret ederek, “Bilhassa uzak köylerimizden gelen çocukların eğitimlerine dokunmak anlamında neler yapabileceğimiz konusunda istişarelerde bulunduk. Bu anlamda Milli Eğitim bünyesindeki eğitim çalışanları ile çeşitli istişareler yaptık, çocukları motive ederek hayallerindeki mesleklere ulaşmalarının mümkün olabileceğini göstermek istedik” ifadelerini kullandı.

GELECEKTEKİ MESLEKLERİ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLUYORLAR

Proje hakkında bilgi veren Kaymakam Mahir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Projemizin ismi ‘Bir Hayalim Var’. Proje ile amacımız çocuklarımızın ileride seçmek istedikleri meslekler konusunda küçük yaşlarda bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak, aralarında tatlı bir rekabet yaratmaya çalışıyoruz.,

‘Bir Hayalim Var’ projesi 5. 6. 7. ve 8. sınıflar için başlattığımız bir proje. Her ay, derslerde işlenen konu ve özgün sorulardan oluşan deneme sınavları yapıyoruz. Bu sınavlarda başarılı olan 5. 6. 7. ve 8. sınıf birincilerine ileride yapmak istedikleri meslekleri soruyoruz, aldığımız cevap çerçevesinde de hareket ediyoruz. Öğrenci gelecekte ne olmak istiyorsa bir gün boyunca o mesleği yapan kişiyle birlikte hareket ediyor.”

Proje kapsamında 8. sınıflar arasında birinci olan Kerem İstanbullu ile birlikte olduklarını kaydeden Mahir, “‘Ne olmak istiyorsun?’ diye sorduk. O da vali olmak istediğini belirtti. Bizler de ‘vali olabilmen için önce kaymakam olmalısın’ dedik. Kerem İstanbullu kardeşimizi makam arabasıyla evinden aldık, makama getirdik burada tüm gün bizim işleyişimizi ve çalışmalarımızı gördü. Akabinde de valimizi ziyaret ettik. Valimiz Kerem’i çalışmalar konusunda bilgilendirdi” diye konuştu.

Kaymakam Mahir, çocukların hayallerine ulaşmanın imkansız olmadığını, başarının tek yolunun ise çalışmaktan geçtiğini söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.