Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne İdari Para Cezası

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne İdari Para Cezası
Yayınlama: 01.02.2022
A+
A-

Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağında köpek yavrularıyla ilgili görüntülere ilişkin idari para cezası uygulandığını, konuyla ilgili idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Hatay Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan köpek ölümleri ve bakımlarının ihmaliyle ilgili şikayet ve sosyal medyada görüntülerin yer aldığı hatırlatıldı.

VALİ DOĞAN, TALİMAT VERDİ

Vali Rahmi Doğan’ın talimatı üzerine, Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Videonun çekildiği yavrulu anaç kafeslerinde anaç ve yavrular bulunamamış olup, barınak sorumlusu Ömer Avcı, videonun takriben üç ay önce çekildiğini, yavruların bir kısmının öldüğünü, bir kısmının sahiplendirilmiş olabileceğini, anaç köpeğin ise kısırlaştırılarak bulunduğu ortama tekrar salıverildiğini bildirmiştir. 

Yapılan incelemeler sonucunda çekilen görüntülerin Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştiği anlaşılmış ve hayvan bakımındaki ihmalleri nedeniyle 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlerine muhalefet etmekten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na idari para cezası uygulanmıştır. 

Mevcut hayvan barınaklarının mevzuatlarda belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı hususlarında gerekli denetimlerin yapılması ile görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yetkililer hakkında valiliğimizce gerekli idari soruşturma başlatılmıştır.”

Açıklamada, tüm canlılar gibi eşit haklara sahip hayvanların rahat yaşamalarını ve en iyi şekilde korunmalarını sağlamanın belediyenin görev ve sorumluluğunda olduğu kaydedildi.

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI

Hatay Büyükşehir Belediyesi de konuya ilişkin açıklamasında, “Barınakta görevli bazı personeller, sorumluluklarını yerine getirmediği ve ihmali olduğu için aylar öncesinde görevinden men edilmişken, kamuoyunu yanıltmaya dönük paylaşımlar yapılması ne yazık ki art niyetten başka bir şey değildir.” ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.