Hastayı Ölüme Terk Eden Sağlık Sistemine Vali’den Tepki

Hastayı Ölüme Terk Eden Sağlık Sistemine Vali’den Tepki
REKLAM ALANI
25.07.2021
386
A+
A-

Vali Ahmet Altıparmak’ın bir akrabası mide ağrısı şikayetiyle gittiği hastaneden ağrı kesici verilerek evine gönderildi.  Durumu ağırlaşan ve Ankara’ya gecikmeli olarak sevki yapılan hastanın ölimi üzerine Vali Altıparmak, sağlık sistemine ağır eleştirilerde bulundu.

Çeşitli şehirlerde Türkiye’ye vali olarak hizmette bulunduktan sonra  21 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile de merkez valiliğine atanan Ahmet Altıparmak’ın kuzeni Ali İmran Kaplan, şiddetli mide ağrısı şikayetiyle Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Yakınlarının ifadelerine göre, ağrı kesici serum ve lağman verilerek gönderilen Kaplan, ağrıları geçmeyince ambulansla tekrar hastaneye kaldırıldı. Yapılan kontrollerde mide kanaması geçirdiği belirlenen Kaplan, hemen ameliyata alındı.

HASTANELER KABUL ETMEDİ

Kaplan’ın midesinin delinmesi üzerine dışkının kana karıştığı ortaya çıktı. Bu yüzden hasta acil olarak Ankara’ya sevk edilmek istendi.

Ancak Ankara’daki hastaneler Kaplan’ın sevkini kabul etmedi. Vali Altıparmak’ın devreye girerek Ankara ve Kırşehir valileriyle görüşerek kuzeninin sevkini geçte olsa yaptırabildi.

Ankara Şehir Hastanesi’nde ameliyata alınan Kaplan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

VALİ ALTIPARMAK’TAN TEPKİ

Vali Ahmet Altıparmak sosyal medya hesabından sağlık sistemine büyük tepki göstererek, duygularını şu şekilde dile getirdi:

“Ülsere bağlı mide kanamasından hasta kaybedilir mi? Bu ülkede edilir! Ağrıdan kıvranan hastaya önce ağrı kesici, sonra lağman verip gönderen ilgisizlik ve karşı taraf kabul etmiyor diye ölüme terk eden sistem, daha 51’ndeki bir Yiğidi öldürdü. 

Ankara ve Kırşehir Valilerimizin özel çabasına, Kırşehir İl Sağlık Müdürü ve Sağlık Daire Başkanı’nın gayretlerine rağmen, muhatap hastanelerin kabul etmeden sevkin yapılamaması, vahim hadiseyi yaşattı. 

Dilerim başka hastalarımız böyle üzücü bir olayı yaşamaz.” 

VALİ ALTIPARMAK’IN ÖZGEÇMİŞİ

Kırşehirli olan Ahmet Altıparmak, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Bursa Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı.

Sırasıyla Seydişehir, Derebucak ve Cihanbeyli kaymakam vekillikleri, Bozkurt, Baklan, Arguvan ve Suruç kaymakamlıkları, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (2004-2008) Şube Müdürlüğü, aynı Genel Müdürlük’te Daire Başkanlığı, Birleşmiş Milletler (UNICEF) de Danışmanlık, Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü, İller İdaresi Genel Müdürlüğü yaptı.

21 Nisan 2008 tarihinde Muğla Valiliği’ne atandı. 2010’da Antalya Valisi oldu. Ardından 2013 yılında Erzurum Valiliği’ne, 2016 yılında da Denizli Valiliği’ne atandı. 21 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile de Merkez Valiliği’ne çekildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.