Günyüzü ve Üçtaş Köyleri, Kaderlerini Bekliyor

Günyüzü ve Üçtaş Köyleri, Kaderlerini Bekliyor
REKLAM ALANI
11.09.2021
49
A+
A-

Gümüşhane’ye bağlı Günyüzü ve Üçtaş köylerinde 4 Eylül’de yapılan referandum sonucu, iki köyün Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanması için ‘evet’ kararı çıktı. Referandum sürecinde Günyüzü Muhtarı Mustafa Temel’in “Yarın yeni bir sayfa açacağız” şeklinde silahlı fotoğraf paylaşması ise tartışma yarattı.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Günyüzü ve Üçtaş köyleri, kendilerine şehir merkezi olarak daha yakın Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanmayı oylamak amacıyla referanduma gitti. 

İki köy de Giresun’a bağlanma konusunda “evet” dedi. Ancak “evet” görüşündeki Günyüzü Muhtarı Mustafa Temel’in sosyal medyadan silahlı fotoğraf paylaştığı iddiası, cami hoparlöründen yapılan “Hayır oyu kullanacaklar, oylamaya gelmesin” çağrısı, tartışmalara yol açtı.

KÖY SAKİNLERİ REFERANDUMA GİTTİ

1990 yılında ANAP döneminde Adalet Bakanı Oltan Sungurlu’nun  da desteğiyle Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’dan alınarak Gümüşhane’ye bağlandı. 

Geçtiğimiz günlerde ise Üçtaş ve Günyüzü köyü sakinleri, köylerinin Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanması için Gümüşhane Valiliği’ne başvuruda bulundu.

Bunun üzerine söz konusu  iki köyde 4 Eylül’de referandum yapıldı.

“EVET” KARARI ÇIKTI

Günyüzü Köyü’ndeki 2 sandıkta 623, Üçtaş Köyü’nde 2 ayrı noktada kurulan 3 sandıkta ise 650 seçmenin oy kullandı. Sonuç ‘evet’ oldu.

31 yıl sonra yapılan referandum sırasında Günyüzü Köyü Muhtarı Mustafa Temel’in çift tabanca ile sosyal medyada yayınladığı fotoğraf tartışmalara neden oldu. Giresun’a bağlanmak için kampanya yürüten muhtarın silahlı fotoğrafı “Yarın yeni bir sayfa açacağız” notuyla paylaşıldı.

ÇİŞLERİ BAKANLIĞI DEĞERLENDİRECEK

Köyün Dernek Başkanı Bahattin Civelek ise cami hoparlöründen köylülere ilginç bir anons yaptı. Oylama öncesinde Civelek, “Hayır oyu kullanacaklar, oylamaya gelmesin” dedi. Jandarma olayla ilgili tutanak tuttu.

Günyüzü’nde 272 evet, 196 hayır çıktı. Üçtaş Köyü’nde ise 474 evet, 33 hayır oyu kullanıldı. Bu sonuçların ardından kanun gereği Vali görüşü, İl İdare Kurulu’nun istişari kararı ve İl Genel Meclisi’nin istişari kararıyla birlikte hazırlanacak evrak, İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek.  Yapılacak değerlendirmelerin ardından son kararı İçişleri Bakanlığı verecek.

Öte yandan, halen iki köyün bağlı olduğu Gümüşhane Valiliği’nce Günyüzü Muhtarı Mustafa Temel ve cami minaresinden yapılan anonsla ilgili soruşturma açılıp açılmadığı bilinmiyor. Ancak bölgenin jandarma kontrolünde olması dolayısıyla camiden yapılan anonsa ilişkin tutanak tutulduğu kayıtlara geçti. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.