Göçmenlerin Kullandığı Yollar Kapatıldı

Göçmenlerin Kullandığı Yollar Kapatıldı
REKLAM ALANI
13.08.2021
95
A+
A-

Türkiye ve Avrupa’da Suriyeliler’den sonra Afgan göçmen sıkıntısı yaşanıyor. Genellikle İran sınırı kullanan Afgan göçmenlerin geçiş güzergahında her türlü önlem alınırken, alternatif olarak yöneldikleri güzergahlarda da tedbirler planlanıyor.

Valilikte düzenlenen İl Göç Kurulu Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, düzensiz göçmenlerle mücadele konusunda gerekli koordinasyonu sağlamak, çalışmaları değerlendirmek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Sınırlarda ciddi önlemlerin alındığını vurgulayan Bilmez, şunları belirtti:

“Zaman zaman ‘şok ev’ diye tabir ettiğimiz göçmenlerin barındırıldığı metruk yapılar veya bu amaçla arazide, şehir merkezine yakın yerlerde yapılan yapılarla ilgili emniyet ve jandarma ekiplerimiz çalışma yürütmekte ve yıkılmasını sağlamakta.

Sınır tugayımız ciddi önlemler almış durumda. Sınır hattında 44 karakol ve 9 taburla faaliyetini sürdürüyor. Geçen yıldan bu yana 76 yeni kule yapıldı. Eski dönemden kalan 35 yaşam kulesi ve 22 normal kule hayata geçirildi. Afganistan’daki olaylardan sonra da Kara Kuvvetleri 2 keşif 2 komando birliği takviye olarak gönderdi.”

SINIR HATTINA TAKVİYE

Bilmez, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bölgeye takviye gönderdiği 35 timden oluşan 750 Özel Harekat polisinin 50 zırhlı araçla sınır hattında görev yaptığını belirterek, şöyle dedi:

“Bunların büyük karakolların içine kurulan konteynerlerde kalarak görevlerini ifa ediyorlar. Jandarmaya da dışarıdan takviye geldi. 

En son İçişleri Bakanımızın ilimizi ziyaretinde sınır köylerinde ve sınır hattında görev yapmak üzere 500 güvenlik korucusu kadrosu ilimize tahsis edildi. 

Göçmenlerin kullanabildiği tali yollarda jandarma birliklerimiz düzenli olarak nöbet tutuyor, bazı yollar kapatıldı. Bu kez başka yolları zorlamaya başladılar. Hem kuzeye hem de güneye doğru kayma var. Onun için diğer komşu illerde koordinasyon içinde gerekli tedbirleri birlikte planlamaktayız.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.