Gizemli Kent ‘Thera’ Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Gizemli Kent ‘Thera’ Gün Yüzüne Çıkarılıyor
REKLAM ALANI
23.08.2021
70
A+
A-

Muğla’nın Ula ve Menteşe ilçe sınırlarında yer alan M.Ö. 4’üncü yüzyıla ait gizemli Thera antik kenti, Valilik ve Ula Belediyesi’nin katkıları ile gün yüzüne çıkıyor.

Karia kültürünü en iyi yansıtan antik kentlerden birisi olduğu düşünülen Ula ilçesindeki Thera antik kentinde ilk defa kazı çalışması başladı. Kazı çalışmalarında öncelikle olarak tiyatro ve tapınak yapıları ortaya çıkarılacak.

250 dönümlük bir alanda oda mezar, kaya mezar, kutsal alan, tiyatro, Kybela anıtı ve anıt mezar yapısı bulunan Thera antik kentinde, Doç. Dr. Abdülkadir Baran ve ekibi tarafından başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANININ GİRİŞİMLERİYLE 

Yine Doç. Dr. Abdülkadir Baran tarafından 2011 yılında Thera antik kentinde yüzey temizliği yapılmış, fakat kazı çalışmaları yapılmamıştı. 

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Ula Belediye Başkanı Özay Türkler’in girişimleri ile Karia kültürünü ene iyi yansıtan Thera antik kentinde ilk defa kazı çalışması yapılmaya başlandı. Milattan önce 4’üncü yüzyılda inşa edilmiş olduğu düşünülen Thera antik kentinde öncelikli olarak tiyatro gün yüzüne çıkarılacak. Tiyatro ile birlikte antik tiyatroya yakın bölümde yer alan tapınak yapısı kazı ekibi tarafından öncelikli çalışma alanı olarak belirlendi.

250 DÖNÜMDEN DAHA BÜYÜK

Ula ilçe merkezine 5 kilometre, Muğla merkez ilçe Menteşe’ye ise 12 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent Ula, Gülağzı, Akkaya, Doğanköy, Yerkesik, Yenice ve Kızılağaç düzlüklerini kapsayan oldukça geniş bir araziye sahip. 

250 dönümden büyük bir alana yayılan kent merkezi ise Okkataş olarak bilinen kayalık tepenin güney yamacında yer alıyor.

Akropolis’te anıt ve olası tapınak yapıları bulunan antik kentte sur duvarı bölümleri, çok sayıda mekan kalıntısı, tapınaklar, tiyatro, agora ve çok sayıda mezar anıtı kaçak kazıcıların faaliyetleri sonrasında görülebilir hale gelmiş durumda. 

ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Thera antik kenti kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, şunları söyledi:

“Antik Karia kültürünü aslında tam anlamıyla yansıtan çok güzel bir bölgemiz. Bugüne kadar birkaç defa çalışılmaya başlanan bir yer. Ancak sonucu getirilememiş bir yer. Bugünlerde Sayın Valimiz Orhan Tavlı ve Müze Müdürlüğümüzün desteğiyle, belediyemizin sponsorluğunda artık bu kazının daha anlaşılabilir bir şekilde yapılması çalışmalara başladık. 

Dolayısı ile kültür rotasında bunları beraber birleştirebilirsek yürüyüş yolları, kültür rotasına istinaden de turistlerin yararlanabileceği mekanlar oluşturmak istiyoruz. Dolayısı ile çevremize büyük katkılar sunacağına inandığımız projenin ana taşlarından birisi Thera antik kenti. 

Özellikle burada Sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın desteklerini çok önemli buluyoruz. Kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu proje Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından desteklenmekte. Thera antik kenti bizim için çok önemli bir proje.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.