Geri Dönüşümle 6 Milyon Defter Üretildi

Geri Dönüşümle 6 Milyon Defter Üretildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.09.2021
76
A+
A-

Esenler’deki geri dönüşüm tesislerinde tamamen atıkların ayrıştırılmasından elde edilen gelirle 12’nci yılında toplam 6 milyon defter üretildi ve bunlardan 500 bini öğrencilere dağıtıldı.

Esenler Oruç Reis İlkokulu’nda düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye’de eğitimin ve öğretimle ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı. Okul sayılarımız arttı. Türkiye’de 850 bin dersliğimiz var. Derslik sayısı son 19 yılda yüzde 132 arttı. 2002’de 500 bin öğretmen varken, bugün 1,2 milyon öğretmenimizin olduğu eğitim sisteminden bahsediyoruz. Derslik başına düşen öğrenci sayısında ciddi düşüşler oldu. Bu düşüşlerin hepsi kaliteyle ilişkili” dedi.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORTALAMASI

Bakan Özer, Esenler’in geri dönüşüme desteğinin tüm ilçelere örnek olmasını temenni ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Okullar ilk açılması gereken ve son kapanması gereken yerlerdir. Yeter ki biz kurallara uyalım. Türkiye’deki 1,2 milyon öğretmenin birinci doz aşı olma oranı yüzde 92’ye ulaştı. İkinci doz aşı olan ve antikor kazananların oranı ise yüzde 85’e ulaştı. Öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. 

Sadece akademik başarıyı değil, ahlaki değerleri önceleyen bir eğitim sistemini kurgulamanın derdindeyiz. Birinci önceliğimiz israf etmemek. Atıkları ekonomiye katmalıyız. Esenler’deki bu proje tüm ilçelerimize örnek olur. Bakanlık olarak sıfır atık projesine her türlü desteği vereceğiz.”

6 MİLYONUNCU DEFTER BAKAN ÖZER’E

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Oruç Reis İlkokul öğrencilerine programın sonunda defter dağıttı. Oruç Reis İlkokulu öğrencilerinin”Mavi Kapak” projesi kapsamında topladığı 2 ton kapaktan elde edilen bir akülü sandalye ise okulda öğrenim gören engelli bir öğrenciye hediye edildi. 

Bakan Özer de engelli öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye etti. 6 milyonuncu defter ise Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e hediye edildi. 

Programda, öğrenciler velileriyle defter kaplama yarışmasında mücadele etti. En hızlı ve güzel defter kaplayanlar sürpriz hediyeler kazandı.

39 İLÇEYE ÖRNEK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da konuşmasında, “Başkanımız Tevfik Göksu, 39 ilçe içerisinde örnek bir gayret gösteriyor. Sadece sosyal belediyecilik değil, çevre bilincini gönülden gönüle davranışlarıyla, diliyle, sloganlarıyla Esenler’e sevdirdi, bunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise “Esenler günde ortalama 400 ton çöp üreten bir ilçe. Bu topladığımız çöpün yüzde 10’unu aşarak ayıran ender ilçelerden biriyiz. Bugün insanlığın çevre felaketleriyle nasıl karşı karşıya kaldığını ve çevre felaketlerinin de bizi nereye taşıyabileceğini hepimiz korkuyla takip etmeye başladık” hatırlatmasında bulundu.

“ATIKLARIN, EKONOMİK VE KÜLTÜREL KARŞILIĞI VAR”

Başkan Göksu, sözlerini şöyle süğrdürdü:

“Şunu görüyoruz ki insanlık kendi eliyle kendi geleceğini yok etmek için büyük bir gayret sarf ediyor. Oysa bu geleceği yok etme gayreti bir taraftan insanlığın ölümüne, çocuklarımızın ölümüne, bir taraftan da acı faturalarla bizi karşı karşıya getiriyor. İnsanız, atık üretiyoruz. Ürettiğimiz atık aslında çöp değil. Ürettiğimiz atık aslında hem ekonomik olarak karşılığı olan hem de kültürel karşılığı olan çok önemli bir madde. Biz bu maddeyi arzu edersek, ortaya emek koyarsak tekrar kullanım haline getirebilir ve insanlığa sunabiliriz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.