HDP’li Garo Paylan’a Bakan Varank’tan “Zerzevan” Yanıtı

HDP’li Garo Paylan’a Bakan Varank’tan “Zerzevan” Yanıtı
REKLAM ALANI
04.11.2021
100
A+
A-

Diyarbakır başta olmak üzere çocukları HDP tarafından dağa kaçırılan anneler parti binaları önünde eylemlerini sürdürürken HDP Milletvekili Garo Paylan, TEKNOFEST’i eleştirerek, “Yaptığınız tek şey savaş teknoloji” ifadelerini kullandı. Paylan’ın sözlerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır’daki gençlerin eline kalaşnikofların verilmemesini, teleskopların verilerek bilim yapılmasını istediklerine dikkati çekerek, “Onun için bu sene festivalimizi de Diyarbakır’da Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirdik” şeklinde yanıt verdi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılı bütçe görüşmelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sunum yaptı.

Sunumun ardından konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, Bakan Varank’a “Yaptığınız tek şey savaş teknolojisi. Teknoloji yok” diyerek TEKNOFEST’i eleştirdi.

Paylan, “Ben Yeşilköy’de oturuyorum. Yeşilköy’de TEKNOFEST’i yaptınız, vallahi çocuklar canından bezdi, yaşlılar uyuyamadı, sürekli savaş uçakları uçtu. Yaptığınız tek şey savaş teknolojisi. Drone’lar yaptık, savaş uçağı yaptık,  tank yaptık, top yaptık. TEKNOFEST bir savaş festivaliydi, teknoloji yok” iddiasında bulundu.

BAKAN VARANK’TAN SERT YANIT

Paylan’ın sözleri üzerine Varank, “TEKNOFEST’e savaş festivali dedi, Yeşilköy’de oturduğunu söyledi. Keşke 15 dakikasını ayırıp da festivale katılsaydı. Oradaki gençlerin projelerine, orada yapılan işlere şahitlik etseydiniz. Siz festivalin son 4 gününde yapılan uçak gösterilerinden dolayı, savaş festivali diyorsunuz. Bu gerçekten kabul edilebilir bir şey değil” ifadelerini kullandı. Festivaldeki bir anısını da anlatan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TEKNOFEST’te Kütahya’dan Enes isminde bir genç, benim elimi tuttu ve dedi ki ‘Sayın Bakanım gelin lütfen benim standımı ziyaret edin.’ Gittim ve bana dedi ki o gencimiz; ‘Sayın Bakanım Türkiye’nin 15 sene sonra uzay istasyonunda kullanacağı oksijen üreten biyoteknolojik temelli sistemin prototipine bakıyorsunuz. Benim adımı unutmayın, 15 sene sonra bunu başardığımda beni tebrik edeceksiniz’ dedi. İşte biz aslında gençlerin içerisindeki o ateşi yakmaya çalışıyoruz.”

“GENÇLERİN ELİNE KALAŞNİKOF VERİLMESİN”

Gençleri geleceğin teknolojilerine hazırlamaya çalıştıklarını ve bu açıdan gerçekten başarılı işlere imza attıklarına inandıklarını belirten Bakan Mustafa Varank, Paylan’ın “TEKNOFEST bir savaş festivaliydi” sözlerini anımsatarak, dünyadaki en fazla sivil teknoloji alanında yarışmaların yapıldığı TEKNOFEST’te bu sene yarışmalara 111 farklı ülkeden 200 binin üzerinde ortaokul, lise ve üniversite çağındaki gencin başvuru yaptığını söyledi.

Diyarbakır’daki gençlerin eline kalaşnikofların verilmemesini, teleskopların verilerek bilim yapılmasını istediklerine dikkati çeken Varank, “Onun için bu sene festivalimizi de Diyarbakır’da Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirdik” dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ELEŞTİRİLERİ

Garo Paylan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’nin fotoğrafını göstererek ileri sürdüğü iddialara ilişkin de Varank, “Çok açık konuşacağım, ODTÜ mezunuyum. Yurt dışında üniversitelerde eğitim gördüm, yurt dışında çalıştım ve şunu söyleyebilirim. Dünyanın hiçbir yerinde kamu üniversitelerinde, getireceksiniz ortaya bir tane kutu koyacaksınız, hocalar oy kullanacak, sonra da rektör seçilecek. Böyle bir sistemin olduğu bana bir tane üniversite örneği verin, ben sizden özür dileyeceğim. Dünyada böyle bir şey yok” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin bir devlet üniversitesi olduğunu hatırlatan Bakan Varank, şunları kaydetti:

“Boğaziçi Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Bütçesi nereden çıkıyor, bu Meclis’ten çıkıyor. Kimin parası gidiyor, benim de verdiğim vergiler, o üniversitede kullanılıyor. Öğrenciler para, harç veriyor mu? Vermiyor, çünkü biz kaldırdık. Dolayısıyla devletin üniversitesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasal ve kanuni yetkisiyle atadığı bir rektöre kimse itiraz edemez. Buradaki kavga başka bir kavga.”

“CANIMIZI ORTAYA KOYMASINI BİLİRİZ”

Türkiye’de yapılan aşı çalışmalarına ilişkin Mustafa Varank, “Türkiye’de sadece inaktif aşı çalışması yok, oldukça yeni bir teknoloji olan vlp temelli bir aşı çalışması var. Ben de bu aşı çalışmasında Faz-1’de gönüllü oldum. Ne demek bu, deney hayvanları çalışmasından sonra ben bu aşıda gönüllü oldum. Neden? Bilim insanlarımızı desteklemek için, bilime katkı sağlamak için. Bu riskli mi? Riskli. Ama biz yaptığımız işlerde canımızı ortaya koymasını biliyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.