“Gaziantep Rutinin Dışına Çıkarak Büyük Başarı Yakaladı”

“Gaziantep Rutinin Dışına Çıkarak Büyük Başarı Yakaladı”
Yayınlama: 28.09.2021
A+
A-

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep rutinin dışına çıkarak büyük bir başarı elde etmiştir. Gaziantepli müteşebbis diğer Anadolu şehirlerinden  farklı olarak çantasına ürettiği malı koyarak binlerce kilometre uzaklarda açık hesap mal bırakarak, riskten korkmayarak bu ihracatı gerçekleştirdi” dedi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen VII. Makine Halısı Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda iş insanının katılımıyla gerçekleştririldi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, yarışmaya katılan tasarımcıları kutlayarak, “Gaziantep rutinin dışına çıkarak büyük bir başarı elde etmiştir. Gaziantepli müteşebbis diğer Anadolu şehirlerinden  farklı olarak çantasına ürettiği malı koyarak binlerce kilometre uzaklarda açık hesap mal bırakarak, riskten korkmayarak bu ihracatı gerçekleştirdi. Üretimde yine aynı fedakarlıkları yaptı. Demek ki bu aşamadan sonra hem mevcudu korumak için hem de ilave işlere ihtiyaç var, bir adım ileriye gitmek için rutinin dışına çıkmak gerekiyor. Rutinin dışına kim çıkacak, il valisi olarak biz çıkacağız, eğitimdeki paydaşlarımız çıkacak, yerel yönetimler çıkacak, üçüncü dördüncü kuşak sanayicilerimiz çıkacak. Mevcudu korumak için hepimize görev düşüyor” şeklinde konuştu.

“YÜKSEK TEKNOLOJİYE GEÇMELİYİZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmada, üretim ve ihracatın önemine değindi

Fatma Şahin, “Bu coğrafyada bizim her noktada işbirliği ve güçbirliği yapmamız gerekiyor. Sanayide yüksek teknolojiye geçmemiz lazım. Halıcılarımız dokuyor, dokuyor, dokuyor. Almanya’ya makine parası gönderiyor, Belçika’ya makine parası gönderiyor. Alnının terini sıyırıyor, elde ettiği karı Avrupa’ya gönderiyor. O halde bizler ne yapacağız? Derhal yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor. O yüzden biz bir model fabrika kuralım, verimliliği arttıralım, dijitalleşelim, yazılım ve donanımımızı çoğaltalım” dedi. 

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan da sektöre genç yetenekleri kazandırmak istediklerini belirterek “Tüm bu sektörel başarılar adımızı zirveye taşırken, en tepede kalmak büyük bir çalışma, büyük bir emek gerektirmektedir. Bu noktada bizler, mevcut üretimimize bir değer katmak, rekabet ortamında daima öne çıkmak için rekabet gücümüzü artırmak zorundayız” diye konuştu.

Kaynak: Gaziantep27

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.