Fransa’nın Rokfor Peynirine Rakip Niğde Mavisi

Fransa’nın Rokfor Peynirine Rakip Niğde Mavisi
Yayınlama: 18.10.2021
101
A+
A-

Niğde’de 7 ay mağarada bekletildikten sonra olgunlaşan Fransa’nın ünlü Rokfor peynirine benzeyen küflü peynir üretiliyor. ‘Niğde Mavisi’ adı verilen peynir deriye basılıyor ve 15 metrelik derinlikteki mağaralara indiriliyor. Peynirin doğal ortamda olgunlaşması için ise 7 ay gerekiyor.

Niğde’de 10 odalı doğal mağarada peynir üretimine başlayan Recai Erbişim Niğde Mavisi peynirini uzun süren ARGE çalışmaları sonucunda üretmeyi başardı. 

Küflendirme yöntemi ile elde edilen Niğde Mavisi ve ürettikleri diğer peynirlerle ilgili bilgi veren Erbişim, ihracata yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

DÖRT ÇEŞİT PEYNİR BELLİ SEVİYEDE

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in destekleriyle AR-GE çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Erbişim, şunları söyledi:

“Şu anda da 4 çeşit peynirimiz belli bir seviyeye geldi, 2 çeşit peynirimizin çalışmaları sürüyor. Niğde Mavisi’ni biz derinin içerisinde yapıyoruz. Birde onun deride olmayıp kalıplara döktüğümüz bir formu var. Rokfor peynirine benzeyen bir tip fakat Niğde Mavisi dediğimiz peynir, Niğde’de atalarımızın, dedelerimizin üretmiş olduğu, deriye ya da çömleklere bastıkları peyniri küflendirerek yedikleri bir peynir. Buda doğal antibiyotik. 

Peynirin üzerinde önce beyaz bir küf oluşuyor sonra bu küf maviye dönüyor sonra da kırmızıya dönüyor. Bunlar bir çeşit mantar ve mantarlar karanlık ortamda gelişen bir mikroorganizma biz de mümkün olduğunca karanlık ortamda bunu oluşturmaya çalışıyoruz.” 

“ÇOK SAYIDA DOĞAL ORTAM VAR”

Niğde Turizmciler Derneği Kurucu Başkanı Bahar Şahiner Öke ise Niğde Mavisi’nin daha önce Türkiye Peynir Haritası kitabında yer aldığını hatırlattı. Öke, “Niğde Mavi Peyniri çok önceleri doğal ortamlarda mahzenlerde, mağaralarda üretilen ve tüketilen bir peynirdi. Niğde ve Kapadokya bölgesi bu peynir üretimi için gayet elverişli ve peynir üretim kapasitesini arttırmamız içinde çok fazla doğal mağaramız var” diye konuştu.

Niğde mavisinin ihraç edilmesi hedefleniyor. Doğal ortamda sağlanan uzun küflenme süresi ile Niğde Mavisi’nin aroması güzelleşiyor, mavi rengini almasını sağlıyor. 7 ayın sonunda lezzetlenen ve rengini alan Niğde Mavisi, 12 derece sıcaklığa sahip yüzde 99 civarında da nem bulunan doğal mağarada doğal bir antibiyotiğe dönüşüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.