Fransa yangın yeri! Sarı yelekliler yeniden sokaklarda

Fransa yangın yeri! Sarı yelekliler yeniden sokaklarda
REKLAM ALANI
06.04.2019
226
A+
A-

Fransa sokaklarını yangın yerine çeviren sarı yelekliler yeniden sokaklarda. Macron yönetimine karşı seslerini bir kez daha duyurmak için sokağa çıkan sarı yelekliler protestolarını yoğun güvenlik altında gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı protesto gösterilerinde bulunan Sarı yelekliler yeniden sokaklara döküldü. 21 hafta önce başlayan gösteriler yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Republique Meydanı’nda toplanan sarı yelekliler, La Defense’a kadar yürüdü. Polisle eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

43 Kişi Gözaltına Alındı

Göstericilerin Champs-Elysees Caddesi’nde gösteri yapması yasaklandı. Polis, eylemcilerin Charles de Gaulle Etoile Meydanı’nı çevreleyen sokaklar ile Elysee Sarayı ve Ulusal Meclis civarından uzak tutulması için yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Paris’teki gösteride 43 kişinin gözaltına alındığı, Champs-Elysees Caddesi ve çevresinde eylem yapmaya çalışan aralarında sarı yeleklilerin liderlerinden Eric Drouet’in de bulunduğu 9 kişiye para cezası verildi.

Drouet’nin avukatı Kheops Lara, basına yaptığı açıklamada, müvekkiline verilen cezaya itiraz edeceğini belirtti.

Toulouse, Bordeaux, Avignon, Caen, Rouen ve Dijon şehirlerinin merkezlerinde de eylem yapılmasına izin verilmedi.

Ülke Genelinde Binlerce Kişi Pprotestolara Katıldı

Rouen’da gösteri yasağına rağmen sokağa çıkan eylemciler iş makinesini ateşe verdi. Polis şişe atan göstericilere biber gazı kullandı. Lille’de yapılan eylemde polis taş atan eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

Ülke çapında düzenlenen gösterilere İçişleri Bakanlığına göre 22 bin 300 kişi, sarı yeleklilere göre ise 73 bin 420 kişi katıldı.

11 Kişi Öldü 2 Binden Fazla Kişi Yaralandı

Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 18 Kasım 2018’den bu yana devam ediyor.

Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı. Gösteriler boyunca 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alınırken, 2 bine yakın kişi de hapis cezasına çarptırıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.