Flamingolar İçin Ek Tedbirler Alınacak

Flamingolar İçin Ek Tedbirler Alınacak
REKLAM ALANI
19.07.2021
78
A+
A-

Tuz Gölü havzasında son günlerde artan flamingo ölümleri dolayısıyla Konya Valiliği soruşturma başlatırken, yaşam döngüsü için ek tedbirler alacak.

Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde yer alan ve su çıkışı olmadığı için kapalı göl olma özelliği taşıyan Tuz Gölü, göç yolunda olan kuşların konaklama yeri. Tuz Gölü, her sene 20 binden fazla flamingoyu ağırladığından dolayı flamingo cenneti olarak da adlandırılıyor.

Gölde konaklayan flamingolar, kuluçka dönemini burada geçirip sonbahar aylarından itibaren yavru flamingolarla birlikte sıcak ülkelere göç ediyor. Ancak bu yıl kuluçkalarından yeni çıkan yüzlerce flamingonun öldüğü görüldü.

Gölü besleyen su kanallarının önlerine tarlalarını sulamak isteyen köylüler tarafından bent çekilmesiyle su seviyesinin azalması sonucu su ve beslenme alanları daralan flamingoların ölümleri sosyal medyada gündem oldu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konya Valiliği, flamingo ölümleri dolayısıyla soruşturma başlattı. Valilik’ten yapılan açıklamada, “13 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna da yansıyan, Tuz Gölü’nün Konya Cihanbeyli Gölyazı bölgesindeki flamingo ölümleriyle ilgili Valiliğimizce gerekli araştırma ve soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca flamingoların yaşam döngüsünü olumsuz etkileyen hususlar ve alınabilecek ek tedbirlerle ilgili Valiliğimizce oluşturulan uzman komisyon alanda incelemeler yapmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur” bilgisini verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.