Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Seferberliği

Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Seferberliği
REKLAM ALANI
24.08.2021
105
A+
A-

Terörden temizlenen Fırat Kalkanı bölgesinde, 700 civarında okul eğitime hazır hale getirilerek bölgede yaşayanların eğitim hakkından faydalanmasına katkı sağladı.

Türkiye, Suriye’de terör örgütlerinden kurtarılarak güvenli hale getirilen bölgelerde yaşayan bireylerin eğitim hakkından faydalanmalarına büyük önem veriyor.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 5. yılında Türkiye’nin desteğiyle bölgede terörün izleri silinirken, 700 civarında okul eğitime hazır hale getirilerek bölgede yaşayanların eğitim hakkından faydalanmasına olanak sağlandı.

GERİ DÖNÜŞ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR OLUŞTURULUYOR

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 29 Mart 2017’de harekatın bittiğini duyurmuş ve iki gün sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da harekatın başarıyla tamamlandığı ifade edilmişti.

Harekatın tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve SMO birlikleri, bölgenin güvenliğini sağlamaya ve terör nedeniyle yerinden edilen sivillerin geri dönmesi için gerekli koşulları oluşturmaya odaklandı.

BÖLGE NÜFUSU 2 MİLYONU GEÇTİ

Hayatın normale dönmesi için sağlık, eğitim ve hizmet alanlarında da Türkiye’nin yoğun katkıları sayesinde bölgenin nüfusu 2 milyonu buldu.

Bölgede atıl durumdaki okulların tadilatı yapılarak yeniden eğitime kazandırıldı, ihtiyaç duyulan bölgelerde de yeni okullar inşa edildi. Bu kapsamda, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle eğitime hazır hale getirilen yaklaşık 700 okulda geçen sene anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise çağında 200 bin civarı öğrenci dersbaşı yaptı.

Geçen yılki eğitim-öğretim döneminde 8 bin 500’den fazla öğretmenin görev aldığı okullarda, Suriye Geçici Hükümeti’nce belirlenen müfredat okutuluyor.

İKİ FAKÜLTE, BİR YÜKSEKOKUL KURULDU

Gaziantep Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Suriye’nin kuzeyinde yükseköğretim faaliyetleri gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda şu ana kadar üniversite bünyesinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 2 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu kuruldu.

Kurulan birimler, bölgedeki eğitim-öğretim ihtiyacı göz önünde bulundurularak ve yerel meclislerden gelen talepler doğrultusunda planlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de şubatta yayınlanan kararla, Suriye’nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde tıp fakültesi ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu kurulması için faaliyetlere başlandı.

Tıp fakültesinde eğitim görecek sağlık personelleri, bölge halkına sağlanan hizmetlere katkı sağlayacak.

EĞİTİMİN KALİTESİ ARTTI

Bab’daki sivillerden Bera Molla, harekat öncesi eğitim kurumlarının iç savaşta büyük zarar gördüğünü belirterek, “Fırat Kalkanı Harekatı sonrası bölgedeki okullar onarılarak eğitime hazır hale getirildi. Sağlanan destekle de eğitimin kalitesi arttı” dedi.

Molla, eğitimden uzak kalan çocukların yeniden okul sıralarına kavuştuğunu vurgulayarak, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Bablı sivillerden Ammar Kalef de hareket öncesi DEAŞ’ın işgali döneminde okullarda eğitim faaliyetlerinin durduğuna dikkati çekerek, “İlçedeki okullar, farklı amaçlarla terör örgütlerince kullanılmıştı. Operasyonun başarılı şekilde sonuçlanmasının ardından zarar gören okulların tadilatı yapılarak yeniden açıldı” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Sivillerden Zekeriya Ahmed de sağlanan eğitim imkanlarından dolayı memnun olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çocuklarımız yarım kalan eğitimlerine devam etme imkanı buldu. Türkiye, bölgedeki yerel meclislere verdiği destekle süreci daha da hızlandırdı. Operasyon öncesinde çocuklarımız okula gidemiyordu. Harekat sonrası eğitimden uzak kalan ve okula yeni başlayan öğrenciler, gerçek bir eğitime ve diplomaya kavuştu. Sağlanan eğitimin kalitesinden çok memnunuz. Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz.”

Hüseyin Ayid de “Okulları terör amaçlarına alet eden DEAŞ, okul binalarını hapishane ve silah depolarına çevirmişti” dedi.

Ayid, Türkiye’ye eğitim seferberliğine sağladığı destekten dolayı teşekkürlerini iletti. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.