Fındık İşçilerinin Çocuklarına Devletin Şefkat Eli

Fındık İşçilerinin Çocuklarına Devletin Şefkat Eli
REKLAM ALANI
22.08.2021
69
A+
A-

Fındık toplamak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına yönelik Giresun Kalesi ve müze gezisi düzenlendi. Eğitmenler eşliğinde kaleyi gezerek, piknik yapan çocuklar doyasıya eğlendi.

Mevsimlik Tarım işçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının iyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Geçici Konaklama Merkezinde kalan tarım işçilerinin çocuklarına yönelik tam gün eğitici ve eğlendirici program yapıldı. 

MUTLU BİR GÜN GEÇİRDİLER

Giresun Kalesi’nde piknik yaparak oyun sahasında eğlenen çocuklar, mutlu bir gün geçirdi. Öğretmenler eşliğinde Giresun Kalesi’ni gezen çocuklara, Kale ve Giresun’un tarihçesi hakkında bilgi verildi.

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Giresun Valiliği’nce 16 yaşın altındaki çocukların fındık hasadında çalıştırılmasının yasaklandığını belirterek, çocukların günlerini değerlendirmeleri için eğitim ve eğlence programları düzenlendiğini kaydetti.

“ÇOCUKLARIN YERİ TARLA DEĞİL, OKULDUR”

Fındık işçileri sabah erken saatlerde fındık toplamaya giderken çocuklara konaklama merkezi ve yakınındaki eğitim kurumlarında resim ve müzik eğitimleri verildiğini kaydeden Tanrıseven, çocukları ödüllendirmek için belli aralıklarla Giresun Kalesi, Giresun Müzesi gibi tarihi mekanlara da gezi düzenlendiğini söyledi.

Giresun Valisi Enver Ünlü’nün de konuyla yakından ilgilendiğini belirten Tanrıseven şunları kaydetti: 

“Çocukların yeri tarla değil, okuldur, oyun bahçesidir. Aile büyükleri fındık toplamaya giderken çocuklar, öğretmenlerimiz gözetiminde eğitici ve öğretici faaliyetlere katılıyor.”

Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman Siirt ve Şırnak illerinden gelen ailelerin çocukları ilk kez Giresun kalesine çıktıklarını belirterek, “Öğretmenlerimiz bize çok güzel şeyler öğretti. Hayatımızda ilk kez Giresun Kalesi’ne çıktık. Bu geziyi unutmayacağız” dediler. 

Programa katılan 29 çocuğa Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven ve yetkililer tarafından çeşitli hediyeler verildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.