Estonya Cumhurbaşkanı Karis’ten Türkiye Açıklaması

Estonya Cumhurbaşkanı Karis’ten Türkiye Açıklaması
Yayınlama: 28.06.2024
A+
A-

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Türkiye’nin bölgesel rolüne ilişkin, “Türkiye’nin bölgemizin güvenliğine ve NATO’nun içerisindeki katkısı bizler için çok büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Estonya Cumhurbaşkanı Karis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ve Estonya’nın iki NATO müttefiki olduğunu hatırlatan Karis, “Türkiye’nin bölgemizin güvenliğine ve NATO’nun içerisindeki katkısı bizler için çok büyük bir önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Karis, Türkiye ile ülkesinin hem iyi zamanlarda hem kötü zamanlarda birbirini desteklemeye devam ettiğinin altını çizdi.

Karis, Türkiye ile Estonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin ve dostluğunun 100. yılını kutladıklarını, iki ülke arasındaki kültürel paylaşımların ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Estonya’nın 1929’da ilk konsolosluğunu İstanbul’da açtığına, tarihsel açıdan iki ülkenin iyi ilişkilere sahip olduğuna dikkati çeken Karis, Türkiye’nin Estonya’daki Sovyet işgalini tanımadığını aktardı.

Karis, Türkiye ve Estonya’nın NATO çerçevesinde müttefik olduklarını, iki ülkenin transatlantik güvenlik alanında çalışmalarının ortaklaşa şekilde devam ettiğini anlattı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerin ardından Hatay’a arama kurtarma ekibi gönderdiklerini hatırlatan Karis, iki ülkenin hem ulusal hem de bölgesel düzeyde işbirliklerinin sürdüğünü dile getirdi.

Karis, Afrika ve Orta Doğu’da imar çalışmalarına yönelik katkılarına da dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“İki ülke arasındaki dostluğun ve diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yılını kutluyoruz. Bunun çok önemli bir vesile olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle geleceğe yönelik bakış ortaya koyabileceğiz. Savunma alanındaki işbirliğimiz ve aynı zamanda savunma sanayi alanındaki ortaklaşa yaptığımız çalışmalar vesilesiyle Estonya’daki savunma güçlerine Türkiye’den zırhlı araçlar sağlanacak ve ilgili işletmeleri yarın ziyaret edeceğim. Burada ticaret hacmimize baktığımız zaman, bu sayede giderek artıyor. 709 milyon avroluk bir hacme ulaştık. 2020’ye kıyasla iki katına ulaşmış bulunuyor ve aynı zamanda tabii iki taraflı olarak artmasını bekliyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.