Dünyanın Dönüş Hızında Belirsiz Değişiklik

Dünyanın Dönüş Hızında Belirsiz Değişiklik
REKLAM ALANI
25.10.2021
136
A+
A-

Dünyanın dönüş hızı bilinmeyen bir sebepten ötürü 4 salise yavaşlarken, ‘acil’ koduyla görev başına çağrılan bilim insanları bu durumu açıklayacak bir tespitte bulunamadı.

Dünyanın hareketleri bilim insanlarınca anbean takip ediliyor. Geçtiğimiz yıl dönüşünde hızlanma meydana gelen dünyanın dönüş sürati, yeniden eski düzeyine dönmüştü. 

Ancak son yapılan bilimsel tespitler, dünyanın yeniden yavaşladığını gösterdi. Bu ani gelişme karşısında teyakkuz haline geçen bilim insanları, ilk yapılan değerlendirmelerde buna ilişkin bir görüş belirtemedi.

YAKLAŞIK 4 SALİSE

Dünyanın dönüşündeki yavaşlamayla beraber günlerin uzaması, uzayacak sürenin de yaklaşık 4 salise olması bekleniyor.

Dünyanın dönmesinde meydana gelen yavaşlamalar, genel anlamda okyanusları etkiliyordu. Bu seferki yavaşlama ise bir günlük vakti direkt olarak etkiledi. 

Son olarak 2016 senesinde meydana getirilen düzenleme kapsamında 1 saniyelik ekleme yapılmıştı. Yeni tespit edilen gelişmeyle ise daha önceki gelişmenin tam aksi bir durum sözkonusu.

Dünya’nın yavaşlamalarını fark edemeyeceğimiz kadar küçük zamanlarda olsa da bazı canlılar için önemli değişikliklere sebep oluyor. 

YAVAŞ DÖNÜŞÜN ATMOSFERE OLUMLU ETKİSİ

Araştırmalara göre dünya ne kadar yavaş dönerse, atmosferdeki oksijen miktarı o kadar artıyor. Bu durumun en çok mavi-yeşil algleri etkilediğini belirten Michigan Üniversitesi’nde mikrobiyolog olan Gregory Dick, bu bilimsel tespiti şöyle açıklıyor:

“Dünya, atmosferinin oksijenini nasıl aldığı, bilim dünyasının her zaman üstünde durduğu bir soru olmuştur. Araştırmamız, dünyanın dönme hızının başka bir deyişle gün uzunluğunun Dünyanın oksijenlenmesi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gösteriyor.”

“HER YÜZYILDA GÜNLER UZUYOR” GÖRÜŞÜ

Araştırmalara göre, her yüzyılda dünyanın günleri ortalama 1,8 milisaniye uzuyor. Bu hesaplamalara göre 1,4 milyar yıl önce günler 24 saat yerine 18 saat olarak yaşanıyordu. Dünya’nın yaşının 4,5 milyar yıl olduğunu hesaplayan bilim insanlarına göre gezegenimizin ilk zamanlarında günler yalnızca 6 saat civarındaydı.

EN ÇOK BAKTERİLER ETKİLENİYOR

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, günlerin uzamasından en çok bakterilerin etkilendiğini ortaya koydu. Bakteriler günler ne kadar uzarsa o kadar oksijen üretiyor. 

Yine Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan olan Judith Klatt, dünya’nın ilk zamanlarında bakterilerin daha fazla oksijen ürettiğini söyleyerek, şu bilimsel verileri paylaştı:

“Mikroplar arasındaki benzer türden bir rekabetin, dünyanın erken dönemlerinde oksijen üretimindeki gecikmeye katkıda bulunması mümkün.” 

Michigan Üniversitesi Bilim Kurulu yaptığı son açıklamada, “Sonuçlar bize gün uzunluğu ile yerde yaşayan mikroplar tarafından ne kadar oksijen salınabileceği arasında temel bir bağlantı olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.