Diyarbakır’daki Festivalde 30 Kilogram Üzerindeki 137 Karpuz Yarışacak

Diyarbakır’daki Festivalde 30 Kilogram Üzerindeki 137 Karpuz Yarışacak
REKLAM ALANI
15.09.2022
10
A+
A-

Diyarbakır’da “şampiyon adayı” karpuzlar, Karpuz Festivali’ne kadar soğuk hava deposunda bekletiliyor. Karpuz Festivali’nde 30 kilogram üzerindeki 137 karpuz yarışmaya katılacak.

Büyük bir özveriyle yetiştirilen ve hasat edilen Diyarbakır karpuzlarından 30 kilogramın üzerinde olanlar, 21 Eylül’de merkez Yenişehir ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nda 12’ncisi düzenlenecek “Karpuz Festivali”nde yarışacak.

Özellikle Dicle Nehri kenarında yetiştirilen Diyarbakır karpuzu, Yenişehir’deki Et ve Süt Kurumunun soğuk hava deposunda yarışma gününe kadar muhafaza ediliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Diyarbakır karpuzunun Türkiye genelinde bilindiğini ve kentin tescillenmiş ürünlerinin başında geldiğini söyledi.

Diyarbakır denince kültür, tarih ve medeniyetin yanı sıra aynı zamanda tarım ve karpuzun da akıllara geldiğini belirten Çiftçi, karpuzun kent ile özdeşleşen bir ürün olduğunu aktardı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğüyle her yıl üreticilere tohum ve gübre desteği sunduklarını anlatan Çiftçi, şöyle konuştu:

“Amacımız, özellikle sürme, pembe ve ferik adlı Diyarbakır’a has 3 karpuz çeşidinin yaşatılması. Her zaman karpuz üreticisinin yanında olduk ve bu kültürü devam ettirme noktasında bir gayret içindeyiz. Geçen yıl çiftçilerimize 1 milyon liraya yakın destekte bulunduk. Bu yıl da 1 milyon lira maliyetle tohum ve gübre desteği yapacağız.”

“KARPUZ DİYARBAKIR İÇİN ÖZEL BİR DEĞER”

Çiftçi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile düzenleyecekleri festivalde, kortej yürüyüşü, konser, geleneksel yarışmalar yapılacağını, karpuz yarışmasında ilk 3’e giren üreticilere ödül verileceğini kaydetti.

Fotoğraf bilgisi: Diyarbakır’da “şampiyon adayı” karpuzlar, Karpuz Festivali’ne kadar soğuk hava deposunda bekletiliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, karpuzun Diyarbakır için çok özel bir ürün ve değer olduğunu söyledi.

Diyarbakır karpuzunun ağırlık bakımından Türkiye’nin en büyük karpuzu olduğunu dile getiren Çiftçi, şöyle devam etti:

“Karpuz Diyarbakır için çok özel bir ürün, özel bir değer. Festival ile üreticilerimizi destekleyeceğiz. Bu ürünün gelecek nesillere aktarılması için üreticilere destekte bulunacağız. Festivalde, 30 kilogram üzerindeki 137 karpuz yarışmaya dahil edildi. Karpuz yarışmasında birinciye 10 bin lira ve 1 tam altın, ikinciye 7 bin 500 lira ve yarım altın, üçüncüye de 5 bin lira ve çeyrek altın verilecek.”

Çiftçi, toplanan karpuzları soğuk hava depolarında muhafaza ettiklerini belirterek, “Karpuzun yetişmesi noktasında çiftçilerimiz özel gayret gösteriyor. Olgunlaştığına karar verildiği andan itibaren ürün teslim alınıyor ve soğuk hava depolarına konuluyor.” ifadelerini kullandı.

Üretici Adil Aydın da karpuzlara özenle baktıklarını, yetiştirilmesi sürecinde tarlada nöbet tuttuklarını belirtti.

Karpuzların 30 ile 70 kilogram arasında olduğunu aktaran Aydın, yarışmaya katılacağı için sevinçli olduğunu dile getirdi.

“Diyarbakır artık terörle değil bu güzel aktivitelerle anılıyor.” diyen Aydın, yetiştiricilere gübre ve tohum desteğinde bulunan Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğün’e teşekkür etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.