Diyarbakır’da Açılan Hafıza Odası Sergisi’ne Tepki

Diyarbakır’da Açılan Hafıza Odası Sergisi’ne Tepki
REKLAM ALANI
19.10.2021
288
A+
A-

Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” isimli sergisi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği ve Pilevneli Galeri’nin sunumu ile Diyarbakır’daki tarihi Keçi Burcu’nda açıldı. PKK’nın katlettiği hiçbir vatan evladının isminin yer almadığı sergiye katılanların, öldürülen terör örgütü üyelerinin resimleri önünde poz vermesi tepki çekti.

Diyarbakır’da “Kayıp Alfabe”, “Analar Duvarı”, “Yoktunuz”, “Hafıza Tepesi”, “Çürüme” ve “5 No’lu Koridor” başlıklı eserlerin yer aldığı “Hafıza Odası” sergisinin açılışına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, AK Parti eski Milletvekili İhsan Arslan, Yaşar Kemal’ın eşi Ayşe Semiha Baban, Türkan Elçi ile diğer ilgililer katıldı.

Serginin açılışı için İstanbul’dan giden çok sayıda gazeteci de halay çekerek eğlendi.

HDP EŞ GENEL BAŞKANI SANCAR

Hafıza Odası’nın gala yemeğinde bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Geçmiş acılarla yüzleşmek için hatırlamak gerekiyor. Hafıza Odası bu amaca hizmet ediyor. Dünyaca önemli, biricik bir çalışma. İnsanın zulme, zorbalığa karşı mücadelesi, hafızanın unutmaya karşı mücadelesidir. Geçmişin de adalete ihtiyacı var. Bunlara karşı hep birlikte mücadele etme anlayışını inşa etmeliyiz” görüşlerini savundu.

İMAMOĞLU DA KÜRSÜDE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Diyarbakır’ı İstanbul’da daha güçlü anlatacaklarını, güçlü bir kültür köprüsü kuracaklarını belirterek, “Huzuru, barışı, aynı olmayı ve barışı birlikte inşa edeceğiz. Bunu bir vatandaş olarak söylüyorum. Türkiye hepimizin güvenli evidir. Türkü, Kürdü, Ermenisi, hepsi birdir. Kimse diğerine göre üstün değildir” diye konuştu.

Ahmet Güneştekin de “Hafıza Odası, Türkiye’nin son yüzyılını anlatan bir sergidir. Ben burada yaptığım işleri aileme göstermeye geldim. İyi ki buradasınız. Umarım bunu devam ettiririz, iyi ki mahallemde ve coğrafyamdayım” ifadelerini kullandı.

SON 40 YILA İLİŞKİN TEK ESER YOK

Sancar’ın zulme karşı mücadele çağrısı yaptığı, son yüzyılı anlattığını iddia eden Gümüştekin’in sergisinde, son 40 yılda terör örgütü PKK’nın katlettiği hamile kadınlar, bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, işçiler, siviller, asker ve polisten tek bir eser bile yer almadı.

Sergiye sosyal medya üzerinden çok sayıda eleştiri geldi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcıs vatandaş, “Diyarbakır’da ‘Hafıza Odası’ isimli sergide; terör örgütünün şehit ettiği hiçbir vatan evladı yok. Ne Yasin Börü, ne Aybüke Yalçın, ne Neşe Alten, ne Eren Bülbül…Sanatçı toplumsal hafızaya saygı duyar..Siz hafınazı yitirmişsiniz. Yazık…” şeklinde tepki gösterdi. 

Bazı vatandaşlar da sergiye katılanların, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı operasyonlarda öldürülen PKK teröristlerin isimlerinin yazdığı duvarın önünde saygı duruşunda bulunarak poz vermesini eleştirdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.