“Türkiye’nin Lokomotif Şehirlerinden Biri Diyarbakır”

“Türkiye’nin Lokomotif Şehirlerinden Biri Diyarbakır”
REKLAM ALANI
14.08.2021
92
A+
A-

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Eğil ilçesinde badem hasadına katılırken, Diyarbakır’ın tarımdan hayvancılığa Türkiye’nin lokomotif şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

İlk olarak bahçede çalışan işçilerle görüşen Vali Karaloğlu, işçilerle birlikte ilkel yöntemlerle badem topladıktan sonra badem toplama makinesiyle ağaçlarda bademleri topladı.

Açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, “Her seferinde söylüyoruz, Diyarbakır tarımında hayvancılığında Türkiye’de lokomotif şehirlerinden bir tanesidir. Neredeyse her hafta başka bir ürünümüzle ilgili çiftçimiz ile buluşuyoruz. Çiftçimizi dinliyoruz ve onları elimizden geldiği hem Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hem de Büyükşehir Belediyesi ile Valilik olarak ne yapabiliriz, hangi destekleri verebiliriz ve hangi yardımları yapabiliriz noktasında çiftçimize bir araya geliyoruz” diye konuştu.

ÇİFTÇİYE DESTEĞE DEVAM

Eğil’de olma sebebinin badem hasadı olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi GAP Kalkınma İdaresi olarak 2021 yılını sert kabuklu meyveler yılı ilan ettiklerini hatırlattı.

Özellikle kuzey ilçelerinde arazisi sulama imkanı olmayan ve eğimi fazla olan arazilerde bu üç kabuklu meyveyi bademi, fıstık ve cevizi artırma hedefiyle proje başlattıklarını kaydeden Karaloğlu, şunları söyledi:

“EN ÖNEMLİ MERKEZLERDEN BİRİ OLACAK”

“İnşallah 2021 ve 2022’de 5 bin 500 dekarlık yeni bahçe oluşturacağız. Çiftçimize hem fide dağıtımı yapıyoruz, hem aşılama yapıyoruz, hem burada yaptığımız gibi araç gereç ekipman konusunda da elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. 

Maksadımız Diyarbakır 2023’te 45 bin dekarlık sert kabuklu meyve bahçesi ile Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi haline getirmek. Hem fıstıkta hem bademde hem ceviz de bu üç kabuklu meyve akla geldiğinde Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesi Diyarbakır olsun diye arzumuz var. Onun için de çaba sarf ediyoruz gayret sarf ediyoruz.” 

MAKİNE VE EKİPMAN DESTEĞİ

Eğil’deki çiftçilere makine ve ekipman desteği de vereceklerini belirten Vali Karaloğlu, “Bugün burada badem hasadında az önce gördüğünüz gibi 2 adet silkme makinesi buradaki birliğimize vereceğiz. 2 adet badem soyma makinesi vereceğiz. Eğilimiz bademiyle değil, meyveciliği ile bağcılığıyla da meşhur bir ilçemiz. 2 adet üzüm sıkma makinesi hediye edeceğiz çiftçimize ve 5 adet süt sağım makinası hediye edeceğiz. Yapmış olduğumuz bu destek inşallah çiftçimizin gelirini artırmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Vali Karaloğlu, çiftçilere makine ve ekipmanlarını teslim ederek hayırlı olsun temennisinde bulunduktan sonra bir süre çiftçilerle görüştükten sonra bölgeden ayrıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.