“Diyarbakır Emin Adımlarla Geleceğe Yürüyor”

“Diyarbakır Emin Adımlarla Geleceğe Yürüyor”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.11.2021
80
A+
A-

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Mezopotamya Kuyumculuk Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Diyarbakır’da huzurumuz, güvenimiz, pozitif bir havamız var. Diyarbakır emin adımlarla geleceği yürüyor. Yaptığımız ve yapacağımız bu sektörel fuarlar inşallah kentin hem ticari hayatını canlandıracak hem de turizmi çok çeşitlendirecek” diye konuştu.

Start Fuarcılık tarafından Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılışı yapılan fuar, 8 Kasım’a kadar kuyumculuk ve mücevher alanında üretici, ihracatçı ile franchise veren firmaları buluşturacak.

Fuarın açılış programında bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, kuyumculuk ve mücevherin tarih boyunca stratejik bir sektör olduğunu ve insanlık var oldukça da önemini koruyacağını söyledi.

“ÜRETKEN COĞRAFYANIN DAHA SÖYLEYECEK ÇOK SÖZÜ VAR”

“İnsanlığın anavatanı” olarak nitelendirdikleri Mezopotamya’da ilk yerleşik hayata geçildiğini, kültür tarımının yapıldığını, hayvanın evcilleştirildiğini belirten Karaloğlu, bu coğrafyanın ilk takının ve mücevherin üretildiği yer olabileceğini ifade etti.

Karaloğlu, “Mücevherciliği dünyaya da bu coğrafya ihraç etmiştir, hala da etmeye devam ediyor. Amerika’ya gidiyorsunuz gözünüzü alamıyorsunuz vitrinden. Dükkana giriyorsunuz, Türkçe konuşan bir Süryani dostunuzla karşılaşıyorsunuz. Mezopotamya üretken bir coğrafya, medeniyetin temellerinin olduğu bir coğrafya. Elbette ki mücevherle ilgili, kuyumculukla ilgili de bu coğrafyadan daha çok söyleyecek lafımız olacak inşallah” dedi.

Diyarbakır’da Mezopotamya Kuyumculuk, Kuyum Makineleri ve Franchise Fuarı’nın açılışı yapıldı. Start Fuarcılık tarafından Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılışı yapılan fuar, 8 Kasım’a kadar kuyumculuk ve mücevher alanında üretici, ihracatçı ile franchise veren firmaları buluşturacak. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu (sağda) ve katılımcılar fuarda kurulan stantları gezdi, takıları inceledi.

“DİYARBAKIR’DA POZİTİF HAVA VAR”

“Diyarbakır bir fuarlar şehri olsun’ diye bir gayretimiz var” ifadesini kullanan Karaloğlu, şunları kaydetti:

“Diyarbakır güzel bir pozitif hava yakaladı. Ülkemizde huzurumuz ve güvenimiz var. Diyarbakır’da huzurumuz, güvenimiz, pozitif bir havamız var. Rabb’im bu havamızı bozmasın, bozdurtmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin. Zaman zaman böyle güzellikler birilerine batar. Battığını görüyoruz. Onlar da aklını başına alsın. 

Bu şehrin huzura, birliğe, muhabbete ihtiyacı var. Diyarbakır emin adımlarla geleceği yürüyor. Yaptığımız ve yapacağımız bu sektörel fuarlar inşallah kentin hem ticari hayatını canlandıracak hem de turizmi çok çeşitlendirecek ve destekleyecek faaliyetler.”

EN BÜYÜK PAZARLARDAN BİRİ TÜRKİYE

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar da kuyumculuk sektörünün Türkiye için önemine değindi.

Mücevher sektörünün stratejik bir sektör olduğunu ifade eden Kamar, “Bugün Türkiye’nin yaklaşık 6 milyar dolar mücevher ihracatı var. Yine kimsenin bilmediği turizm ihracatında, yaklaşık 5 milyar dolara yakın da turizm ihracatımız var. Türkiye’de iç piyasada satılan altınlarla beraber ortalama 20 milyar dolarlık bir ekonomiye karşılık gelmektedir” dedi.

Dünyanın en büyük 5 pazarından bir tanesinin Çin, Amerika, Rusya, Hindistan ile beraber Türkiye olduğuna dikkati çeken Kamar, Türkiye’nin en önemli 3 üreticiden, İtalya ile beraber en büyük ihracatçılardan biri olduğuna dikkati çekti.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesilirken, Vali Karaloğlu ve katılımcılar fuarda kurulan stantları gezdi, takıları inceledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.