Dini Dolar Olandan Merhamet Bekleme!

Dini Dolar Olandan Merhamet Bekleme!
REKLAM ALANI
26.08.2021
217
A+
A-

Avrupa devşirmesi ABD, bağımsızlığını kazandığı 1776 yılından bu yana, herhangi bir çıkar gözetmeksizin hiçbir canlının yaşam hakkına saygı duymadı. Amerika’nın gizli savaş firmasının kurucu milyarder işadamı Eric Prince de Afganistan’dan tahliyeler için kişi başı 6 bin 500 dolar isteyerek bu gerçeği tescilledi.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, tahliyelerin tamamlanması için 31 Ağustos tarihine kadar süre verdi. 

Kabil Havalimanı’nda toplanan binlerce kişi ülkeden çıkabilmek için fırsat kolluyor. Havalimanında can pazarı yaşanırken, ABD’li milyarder iş adamı, gizli savaş örgütü Blackwater’ın kurucusu Eric Prince’dan utanç verici bir teklif geldi. Prince, ülkede mahsur kalanlar için tahliye uçuşları yapacaklarını ancak kişi başı 6 bin 500 dolar bilet ücreti alacaklarını söyledi.

Milyarder işadamı Eric Prince’nin bu talebi, ABD’yi gerçekten tanıyanlar için hiçte şaşırtıcı ve sürpriz değil. Kurulduğu tarihten bu yana milyonlarca insanı katleden ABD’nin, insan hayatına verdiği değer, sadece yeşil dolarlara bağlı.

MASKE ALTINDA, ABD’NİN ÇIKARLARI

Birinci Dünya Savaşı sonrası dünyada söz sahibi olmaya başlayan ABD, 1939-1945 yılları arasında gerçekleşen İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu-Batı bloğunun Atlantik yakasının lideri oldu. Komünizm ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne karşı cephe alan ABD, kendi çıkarları doğrultusunda dünyayı dizayn etmeye başladı. 

Demokrasi ve özgürlük maskesi takan ABD, halbuki hiçbir adımı mazlum insanları düşünerek değil, en büyük silah satıcısı olmasından dolayı pazar arama, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına ulaşma amacı taşıyordu.

11 Eylül saldırılarını bahane ederek 20 yıldır fazla bir süredir dünyayı bölgesel savaşlara mahkum eden ABD, yukarıda sayılan emellerine ulaşmak için Afganistan’ı da işgal etti.

Rusya ve Çin ile ekonomik savaş halindeki ABD’nin, Orta Asya’nın Orta Doğu’ya açılan kapısı Afganistan’dan çekileceğini açıklaması çıkarları açısından inandırıcı değil. Kapalı kapılar ardında Taliban temsilcileriyle defalarca görüşme yapan ABD’nin, kendi çıkarlarını terk ederek Afganistan’dan ayrılma kararı düşündürücüdür. 

SALDIRILARI BİLİYORLARDI

Bugün Afganistan’da Taliban’ın ülkenin büyük bölümünde kontrolü sağlamasıyla birlikte belirsizlik sürüyor. Kabil Havalimanı’nda bekleyen binlerce yabancı ve Afgan vatandaşları kendilerini alacak bir uçak arıyor. Taliban ise tahliyelerin tamamlanması için 31 Ağustos’a kadar süre tanıdı.

ABD ve İngiltere, 25 Ağustos akşamı terör saldırısı nedeniyle vatandaşlarına Kabil Havalimanı’ndan uzak durmalarını isteyen uyarılar yaptı. ABD ve İngiltere’nin haberdar olduğu bu saldırılar, bir gün sonra gerçekleşti.

Bu açıklamalar ve ardından kısa süre sonrası gelen saldırılar, ABD’nin her şeyden haberdar olduğu, bizatihi olayların kurgulayıcısı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

UTANÇ VERİCİ TEKLİF

Afganistan’da bu süreç yaşanırken, ABD’nin savaş şirketi sahibi Blackwater’ın kurucusu Eric Prince’den ülkesinin çıkarlarına hiçte ters düşmeyen utanmaz bir teklif geldi. Prince, 31 Ağustos tarihinden sonra Afganistan’dan çıkmak isteyenlerin para bedeli karşılığında ülkeden çıkaracaklarını söyledi.

Eric Prince, Kabil Havalimanı’na uçak seferleri düzenleyerek ve tek bir koltuk için 6 bin 500 dolar ödeme alacaklarını söyledi. Prince, ayrıca yolcuların evlerinden havaalanına güvenli bir şekilde geçmek için yardıma ihtiyaç duymaları halinde ek ücretler de talep etti.

Prince’in güvenlik konusundaki bu rahat açıklamaları, danışıklı dövüşün ne kadar açık olduğunu göstermesinin yanı sıra, insan yaşamına verdiği değerin de bir hiçten ibaret olduğunu gösteriyor. Prince’in bu düşüncesiş, ABD’nin dünyaya bakışının en net göstergesi… Dini para olanda merhamet arama.

BLACKWATER HAKKINDA

Askeri nitelikli Amerikan sivil güvenlik şirketi olan Blackwater, herkesin bildiği özel güvenlik şirketlerinden farklı olarak, askerlik eğitimi almış personel ve askeri silahlar kullanıyor.

Kuzey Carolina’da 1997 yılında ABD Deniz Kuvvetleri Özel Birlik eski askerleri Eric Prince ile Al Clark tarafından kurulan şirket, özellikle ülkesinin gizli askeri müdahalelerinde başrol oynuyor.

Afganistan ve Irak’ın yanı sıra Afrika’daki kapalı kapılar ardındaki operasyonları ile bilinen şirket, Türkiye’nin yıllardır mücadele ettiği etnik ayrılıkçı terör örgütü PKK’ya temin ettiği ABD silahlarının tedarikçisidir. Blackwater adını, geçmişte deşifre olan kötü ününü gizlemek için Academi olarak değiştirmiştir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.