Dinarelli, Saf Lavanta ve Kozmetik İhracatına Başladı

Dinarelli, Saf Lavanta ve Kozmetik İhracatına Başladı
Yayınlama: 08.04.2022
A+
A-

Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde hayata geçirilen projeyle Dinar ilçesinde kurulan lavanta bahçesinden elde edilen saf lavanta ile Dinar Kadın Kültür Evleri Kooperatifi’nde üretilen kozmetik, sabun ve kişisel bakım ürünlerinden oluşan 3 bin ürün Danimarka’ya ihraç edildi.

Afyonkarahisar Dinar Kaymakamlığı tarafından kurulan Kadın Kültür Evleri Kooperatifi bünyesinde faaliyete geçen Dinarelli Lavanta Tesisleri’nde lavantadan üretilen ve satışa sunulan ürünler ihraç edilmeye başlandı. 

Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, kurulan kooperatifte görev alan kadınların büyük bir başarıya imza attıklarını kaydederek, ürettikleri ürünleri yurt içi piyasanın ardından yurt dışına da satmaya başladıklarını ifade etti. 

Kapankaya, “Dinarlı kadınların ürettikleri lavantalar bilindiği gibi Dinarelli ismiyle markalaştı. Dinarda üretilen yüksek kaliteli lavanta yağı içerikli 25’in üzerinde doğal ve kaliteli kozmetik ürün, tesislerde, satış noktalarında ve online olarak piyasada insanların beğenisine sunuldu. Valimiz Gökmen Çiçek’in katkılarıyla tüm ilçelerde kurulan kadın kooperatifleri bünyesinde daha da iyi noktalara gelen Dinarelli ürünlerimizin tanınırlığı günden güne artıyor. Danimarka’da yaşayan gurbetçi bir iş adamımız orada ürünlerin tanıtımı ve satışı için, 3 bin adet kolonya ve krem ürün ü talebinde bulunmuş, gümrüklenerek yurt dışına gönderilmiştir” dedi.

İMALATHANE KURULACAK

Ürünlerin üretiminin kültür evleri bünyesinde yapılabilmesi için imalathane kuracaklarını ve çalışmaların sürdüğünü kaydeden Kapankaya, şunları söyledi:

“Biz Kaymakamlık olarak kooperatiflerde görev alan vatandaşları yüreklendiriyor ve destek veriyoruz. Dinarelli ürünlerinin Avrupa Birliği (AB) ürün kayıt sistemine (CPNP) kayıtları da yaptırıldı. AB’ye ürünlerin giriş belgesini almış olduk. Bunun devamının geleceğine, Dinarelli markasının büyüyeceğine ve kadınlara daha fazla gelir getireceğine inanıyoruz.”  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.