Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Dilucu, Türk Dünyası Kapısının Anahtarıdır”

“Dilucu, Türk Dünyası Kapısının Anahtarıdır”
16.05.2022
A+
A-

Iğdır’da, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Iğdır Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Zengezur Koridoru’nun Bölgesel Kalkınma ve Ekonomik Büyümede Stratejik Önemi” konulu çalıştayda konuşan Vali Sarıibrahim, “Dilucu bölgesinin ülkemize katılması bence bu bölgenin tarihi, stratejisi, Türk dünyasına bir kapının açılması açısından çok önemli değerdir.” dedi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi’ndeki konferans salonunda başlayan çalıştayın açılışında konuşan Iğdır Valisi ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Türkiye’nin Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne geçiş sağlayan Iğdır’daki Dilucu’nun önemine işaret etti.

Atatürk’ün ileri görüşlülüğüne dikkati çeken Sarıibrahim, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ortaya çıktığı Kurtuluş Savaşı sonrasında ve bu savaşın ortaya çıkardığı sonuçları değerlendirdiğimizde karşımıza bu bölge için çok önemli bir husus çıkmaktadır. Ağrı Dağı isyanları sonrasında bu bölgede İran Şahı ile yapılan diplomatik görüşmeler sonrasında Mustafa Kemal’in önderliğinde Dilucu bölgesinin ülkemize katılması bence bu bölgenin tarihi, stratejisi, Türk dünyasına bir kapının açılması açısından çok önemli değerdir.” diye konuştu. 

Geçmişte ortaya konulan sınırların bugün değiştiğini belirten Sarıibrahim, “Burada 1990’lı yıllarda Azerbaycan’ın, sonrasında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ortaya çıkışıyla başlayan ama birbirine bağlanamayan yollar söz konusuydu. Bu süreç içerisinde Karabağ bölgesinin işgali, 30 yıllık sürecin içerisinde Türk dünyasının, bu coğrafyada yaşayıp Anadolu’ya, Anadolu medeniyetine inanan bütün insanların gönüllerinde, kalplerinde, vicdanlarında en büyük yaraydı. Bu acımız, 44 günlük savaş sonrasında dindirildi.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf bilgisi: Iğdır’da, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Iğdır Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Zengezur Koridoru’nun Bölgesel Kalkınma ve Ekonomik Büyümede Stratejik Önemi” konulu çalıştay başladı. Programda Iğdır Valisi ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, konuşma yaptı.

ZENGEZUR KORİDORU’NUN ÖNEMİ

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ise Zengezur Koridoru’nun, bölgenin ekonomisi için oldukça önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bu koridoru, Karabağ Savaşı’ndan zaferle ayrılan ve kendi topraklarını geri alan kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti ile bağlarımızın daha da güçlenmesi bakımından çok önemli görüyoruz. Bu koridor, bölgenin ulaşım bağlantılarının Nahçıvan üzerinden Azerbaycan ile doğrudan sağlanabilmesinin yanı sıra sınır bölgemiz için ticari, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi bakımından önemli potansiyel taşıyor.” ifadesini kullandı.

Çalıştaya, Sariibrahim ve Yeniçeri’nin yanı sıra Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Elbrus İsayev, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Türkiye ve Azerbaycan’dan çeşitli kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Iğdır, Nahçıvan Devlet, İstanbul, Ankara Hacı Bayram Veli, Manisa Celal Bayar, Kars Kafkas, Karabük, Milli Savunma, Bahçeşehir, Yeni Yüzyıl, Kahramanmaraş Sütçü İmam ve Giresun üniversitelerinden akademisyenler katıldı.

Katılımcılar, çalıştayın son günü olan 18 Mayıs’ta Nahçıvan’ı ziyaret edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.