“Devlet Ana” 740’ncı Kez Yad Edilecek

“Devlet Ana” 740’ncı Kez Yad Edilecek
Yayınlama: 03.09.2021
A+
A-

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’ni babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana, Osmanlı’nın beylikten develete geçişinin yurdu olan Kütahya’nın Domaniç ilçesinde bu yıl 740’ncı kez yad edilecek.

Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, “Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri”nin bu sene 740. kez yapılacağını söyledi.

“Devlet Ana” olarak da bilinen Hayme Ana’nın, Türk kadınının en görkemli sembolü ve Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadın olduğunu hatırlatan Kaymakam İpek, “Hayme Ana, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda fikri, emeği, alın teri ve duasıyla ilk harcı atan, inşasına yüreğini koyan kadındır. Hayme Ana’nın yetiştirdiği evlatları bir milletin kaderini belirlerken, dünya tarihinin de seyrini değiştirmişlerdir. Ecdadımızın emaneti olan bu köklü mirasa sahip çıkıyor ve bu anlamda ‘Evlat ecdadla buluşuyor’ sloganıyla tüm yöre halkını, Anadolu’nun dört bir yanından gelecek tüm misafirlerimizi törenlerimize bekliyoruz” diye konuştu.

SÖĞÜT’E TEMSİLİ GÖÇ YÜRÜYÜŞÜ

Kütahya Valiliği ve Domaniç Kaymakamlığı’nca organize edilen “740. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri” kapsamında 5 Eylül Pazar günü Hayme Ana’nın Çarşamba Köyü’ndeki türbesi ziyaret edilecek. Daha sonra tören alanında etnospor gösterileri yapılacak. Mehteran bölüğü eşliğinde Söğüt’e temsili göç yürüyüşü canlandırılacak.

Anma etkinliğine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katılması bekleniyor. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.