DEAŞ mensuplarının Türk vatandaşlığına alındığı iddialarına yalanlama

DEAŞ mensuplarının Türk vatandaşlığına alındığı iddialarına yalanlama
REKLAM ALANI
31.03.2023
10
A+
A-

Yozgat Valiliği, terör örgütü DEAŞ mensuplarına Türk vatandaşlığı verildiği iddialarının doğru olmadığını belirterek, asılsız haberlerin provakatif amaçlı olduğunu açıkladı.

Valilik, “DEAŞ terör örgütü mensuplarına vatandaşlık verildiği” yönündeki iddialara ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı belirtilerek, şu bilgiler verildi:

“Mevzubahis paylaşımlarla, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında DEAŞ silahlı terör örgütüne üye olma suçundan haklarında işlem yapılan ve halen cezaevinde tutuklu bulunan 6 yabancı uyruklu şahısların isimlerine yer vermek suretiyle DEAŞ terör örgütüyle irtibatlı kişilerin Türk vatandaşlığı kazandıkları iddiaları ortaya atılmıştır. Yine aynı paylaşımlarda söz konusu 6 yabancı şahısla hiçbir ilgisi olmayan ancak DEAŞ terör örgütü üyesi gibi gösterilen Suriye uyruklu 2 kişinin de Türk vatandaşı olduğu iddia edilmiştir. Söz konusu bu iddialar asılsız olup iddia sahiplerinin spekülasyonlarından ibarettir.” 

İddiaların incelendiği ve habere konu kişilerin hiçbirinin Türk olmadığı belirtilen açıklamada, “Yozgat İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilen yazı ise DEAŞ’tan haklarında işlem yapılan 6 yabancı uyruklu şahısla ilgili gerekli tahdit kodlarının girilmesi ve infaz süreci sonrasında sınır dışı edilmelerinin sağlanmasına yönelik olup vatandaşlıkla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bilinçli bir şekilde ve çarpıtılarak yapılan paylaşımlardan, kamuoyunda infial uyandırmak amacıyla DEAŞ’tan işlem gören yabancı uyruklu şahıslara vatandaşlık verildiği algısı oluşturulmak istendiği açıktır. Kamuoyunun sistematik olarak yalanı yayan bu kişilere ve provokatif paylaşımlara itibar etmemesi önem arz etmektedir. Bu ve benzeri paylaşım yapanlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır” denildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.