Datça Kaymakamı Çoban Patates Hasadında

Datça Kaymakamı Çoban Patates Hasadında
REKLAM ALANI
13.05.2022
21
A+
A-

Muğla’nın Datça ilçesinde Kaymakam Mesut Çoban’ın da katılımıyla turfanda patates tarla günü hasadı gerçekleştirildi.

Kızlan Mahallesi’nde İdris Dören’e ait tarlada gerçekleştirilen patates hasadına Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile üreticiler katıldı.

Traktör yardımıyla sökülen patatesler tarım işçileri tarafından özenle kasalanarak hallere gönderildi.

Programda konuşan Kaymakam Çoban, turizmde önemli bir merkez haline gelen Datça’nın aynı zamanda önemli bir tarım merkezi haline geldiğini söyledi.

Fotoğraf bilgisi: Muğla’nın Datça ilçesinde patates üretimi yapılan tarlalarda hasat başladı. Datça’da 1500 dekar alanda 3 bin ton civarında rekolte bekleyen üreticiler, patates hasadı için sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara geliyor. Tarım işçileri de traktör yardımıyla sökümünü yaptığı patatesleri topraktan arındırıyor. Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek ürünler, tarım işçileri tarafından özenle selelere alınıyor. Kasalara konularak kamyonlara yüklenen turfanda patatesler, manav ve pazar tezgahlarında satışa sunulmak üzere sebze hallerine gönderiliyor.

İlçenin erken çıkan turfanda patatesi, geç olan güz domatesi ve başka hiçbir yerde olmayan lezzetli badem ve bal üretimi ile ekonomiye önemli katkı sağladığını belirten Çoban, zorlu kış şartlarına rağmen bu yıl da çiftçilerin üretime ara vermeden devam ettiğini ve ürünlerini hasat ettiklerini dile getirdi.

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise Datça’nın Türkiye’de ilk hasadı yapılan ürünleri yetiştirmesiyle önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Saylak, patates hasadının başladığını ve devam edeceğini, önümüzdeki günlerde hasadın artmasıyla fiyatların da düşeceğini ifade etti.

Bölgede üreticilere destek olmaya devam edeceklerini anlatan Saylak, üretimi ara vermeden sürdüreceklerini kaydetti.

Kaymakam Çoban ve İl Müdürü Saylak daha sonra tarlada çalışan işçilere şapka ve çeşitli hediyeler verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.