‘Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk’e Doğru

‘Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk’e Doğru
REKLAM ALANI
02.11.2021
94
A+
A-

Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, girdiği sınavları başarıyla geçerek Mülki İdare Amiri olmaya hak kazandı. Atamasının yapılması beklenen Berk Acar’ın göreve başlamasıyla Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından da yakından takip edilen Acar’ın başarısı, Türkiye ve dışarıdaki Ermeni toplumunca sevinçle karşılandı.

110. dönem Kaymakamlık sınavı 10 Temmuz 2021 tarihinde yapılırken, 20 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında mülakat gerçekleştirildi. Sınavı kazanarak mülakatı da başarıyla geçenler arasında Berk Acar da bulunuyordu. 

Agos Gazetesi, Berk Acar’ın Kaymakam olmaya hak kazanmasını Cumhuriyet tarihinde bir ilkin gerçekleşeceği şeklinde duyururken, “Türkiye Ermenilerinden bir kişi ilk kez Kaymakamlık görevi yapacak” değerlendirmesinde bulundu.

BİR SÜRE AVUKATLIK YAPTI

Gazetede Berk Acar hakkında, şu bilgiler verildi:

“1995 yılında İstanbul’da doğan Berk Acar Özel Sahakyan Nunyan Ermeni Ortaokulu’nu ve Işık Lisesi’ni bitirdi. 2020 yılında Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Acar İngilizce biliyor. Bir süre avukatlık yapan Berk Acar, tüm sınavları geçerek Kaymakam olmaya hak kazandı. Acar’ın gerekli eğitimler sonrası önümüzdeki dönemde görev alması bekleniyor.”

SOYLU, MEMNUN OLDU

Berk Acar’ın Kaymakamlık görevine hak kazanmasıyla ilgili, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de köşesinde bir yazı kaleme aldı.

Selvi, “Ermeni toplumundan avukat Berk Acar’ın Kaymakamlık sınavlarını kazandığı haberini Agos’un Twitter hesabında görünce inanamadım” sözleriyle başladığı yazısında, şu bilgileri verdi:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım. Soylu, Berk Acar’ın sınavlarda çok başarılı olduğunu, Kaymakam olmaya hak kazandığını söyledi. Ama konuşmasından Soylu’nun Berk Acar’ın Kaymakam olmaya hak kazanmasından dolayı memnun olduğu sonucunu çıkardım. İlgi gösterdiği belliydi.”

ÖNCE ŞAŞIRDILAR, SONRA SEVİNDİLER

Selvi, Ermeni cemaatinin önde gelen isimlerinden Prof.Dr. Toros Alcan ile konuşmasını da aktardı. Habere şaşıran tek kişinin sadece kendisi olmadığımı fark ettiğini ifade eden Selvi, şunları paylaştı:

“Yurtdışındaki Ermeni cemaatinden de arayıp bunun bir ‘Zaytung haberi’ olup olmadığını soranlar olmuş. Önce doğruluğuna pek inanamamışlar. Çünkü Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez Türkiye Ermeni toplumundan birinin Mülki Amir olması söz konusu olmuş. Haber doğrulanınca bu kez Ermeni toplumunda büyük bir sevinç dalgası yaşanmış.

‘BİR DEVRİM’ OLARAK GÖRDÜLER

Bir dönem Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde Azınlık Vakıfları Temsilcisi olarak görev yapan Toros Alcan, ‘Berk Acar’ın Kaymakamlık sınavını kazanması Ermeni cemaatinde büyük bir sevinçle karşılandı. Özellikle yurt dışındaki Ermeniler telefon yağmuruna tuttular. Bu bir devrim olarak değerlendirildi. Ermeni toplumu olarak özgür ve eşit vatandaşlar olduğumuzu hissetmemizi sağladı. 7’den 77’ye cemaat çok mutlu’ diye duygularını açıkladı. 

Toros Alcan, önemli bir noktaya parmak bastı: ‘Nefret söylemini azaltmamız lazım. Bunu değişimin ve dönüşümün başlangıcı olarak görüyoruz’ dedi. Ardından ekledi; ‘Özellikle gençlerimiz bu gelişmeden dolayı çok mutlu oldular. Berk Acar’da kendi geleceklerini görmek istiyorlar.’”

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Azınlık Vakıfları Temsilcisi Can Ustabaşı ile görüşmesini de yazısında aktaran Abdulkadir Selvi, Ustabaşı’nın “Çok güzel bir haber” yorumunu yaptığını anlattı. 

Selvi, Ustabaşı’nın, “Biz yurt dışına gidenlere Türkiye’ye dönmeleri için çağrı yapıyoruz. Bu gelişme yurtdışındakilerin Türkiye’ye dönüşünü teşvik etmesi açısından çok olumlu bir referans oldu. Şimdi gençlerimiz ‘Türkiye’ye döndüğümüzde biz de polis, öğretmen, kaymakam olabilir miyiz? Kamuda görev alabilir miyiz?’ diye sormaya başladı. Bir umut ışığı oldu” şeklindeki duygularını satırlarına taşıdı. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.