Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Fransa’ya Tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Fransa’ya Tepki
Yayınlama: 24.07.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransa’nın özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini savunmasına rağmen iki yüzlü davrandığını belirterek, Ulusal Meclisi’ndeki oylama ile dini inanç mensuplarının yaşam tarzına müdahalesini eleştirdi.

“Fransa özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini esas aldığını iddia ediyor ama Ulusal Meclisi’nde oylanan ‘Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler’ tasarısıyla, dini toplulukların yaşam tarzına müdahaleyi artırıyor” değerlendirmesinde bulunan Altun, dini toplulukları tahakküm altına almayı hedefleyen bu adımın Müslümanları daha da ötekileştireceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun şunları kaydetti:

“Fransa’nın sözde ‘temel ilkeleri’ ile tamamen ters olan bu yeni yasa, İslam karşıtlığını ‘meşrulaştırmakta’ ve dini toplulukların özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Avrupa’da, Müslümanlara yönelik saldırıların hızla arttığı bu dönemde devletlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İslam karşıtlığı ile mücadelede iş birlikleri önem kazanmaktadır. Fransa Ulusal Meclisi’nde onaylanan yasayla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.