Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Çay Yatağının Genişletilmesi Felaketi Önledi

Çay Yatağının Genişletilmesi Felaketi Önledi
23.07.2022
A+
A-

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, 27 Haziran’da metrekareye 240 kilogram yağış düşmesine karşın Ezine Çayı’nın yatağının genişletilmesi ve terslik bentleri sayesinde selin az hasarla atlatıldığı belirtildi. Daha önce de sel ve deprem bölgelerinde çalışan Kaymakam Murat Atıcı’nın tecrübesi de koordinasyon anlamında daha büyük bir afetin önlenmesinde pay sahibi oldu.

İlçede, 11 Ağustos 2021’deki şiddetli yağışın neden olduğu, 65 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 kişinin kaybolduğu, onlarca binanın zarar gördüğü selin ardından alınan kararlar uyarınca Ezine Çayı’nda çalışma başlatıldı. Ezine Çayı’nın havzası üzerine 4 terslik bendi yapılıp, çayın yatağı 30 metreden 72 metreye kadar genişletildi.

Bozkurt’ta 27 Haziran’da metrekareye 240 kilogram yağış düşmesine rağmen yaşanan afet büyük bir felakete dönüşmedi.

2020 ağustos ayında sel felaketi yaşanan Giresun’un Dereli Kaymakamı iken Bozkurt’taki geçen yıl meydana gelen sel felaketi dolayısıyla bu ilçeye görevlendirilen Kaymakam Murat Atıcı, çalışmaların aralıksız sürdüğünü anlattı.

Haziranda şiddetli yağışa maruz kaldıklarını anlatan Atıcı, “Geçen yıl 11 Ağustos’ta meydana gelen selde 48 saat içinde bölgemize metrekareye yaklaşık 453 kilogram yağış almıştık. Onun akabinde AFAD, DSİ, Özel İdare, İller Bankası ve belediyemiz çalışmalara başlamıştı. 27 Haziran’a gelince, 25 Haziran’da AFAD’ın kırmızı alarm vermesi ile bütün önlemler alınmıştı. 8 saat içinde metrekareye 240 kilogramlık yağış aldık. 27 Haziran’da 11 Ağustos’tan daha hızlı ve güçlü bir yağış düşmesine rağmen ilçemizde herhangi bir can kaybı olmadı.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf bilgisi: Geçen yıl selin etkilediği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, 27 Haziran’da metrekareye 240 kilogram yağış düşmesine karşın Ezine Çayı’nın yatağının genişletilmesi ve terslik bentleri sayesinde selin az hasarla atlatıldığı belirtildi.

TECRÜBESİ SAYESİNDE ALINAN ÖNLEMLER FAYDASINI GÖSTERDİ

İlçede 11 Ağustos 2021’de yaşanan selin ardından Ezine Çayı üzerinde önemli çalışmalar yapıldığını aktaran Atıcı, şöyle devam etti:

“Bu süreçte Bozkurt’ta 40 kilogramlık hinterlant üzerine 26 terslik bendi ve gelen rüsubatı (tortu) engelleyici tarak denen sistemi DSİ planlanmıştı. Bunlardan 4 terslik bendi ve 2 tarak denen sistem bitti. Bu sistemler 27 Haziran’da meydana gelen yağıştan sonra gelen malzemeyi tuttu. Onlar bitmemiş olsaydı, çok daha fazla malzeme gelmiş olsaydı durum çok daha farklı olabilirdi. Çay yatağının çevresine yapılan duvarlardan taşkın yok ama köprü ayaklarının oturacağı yerlere duvarları yapamamıştık. Çünkü büyük köprü ayakları oturacak. Bu duvarların bulunduğu 2 yerden ilçemize su girdi. Bunun dışında ilçemizde zarar yok.”

Dere yatağının genişlediğini de belirten Atıcı, yeni terslik bentlerine ilişkin çalışmaların da sona erdiğini ve onların da ilerleyen süreçte yapılacağını belirtti.

Atıcı, “Dereli afeti, Arhavi seli, Elazığ depreminde çalışmış biri olarak söylüyorum. Buranın 11 Ağustos’tan önce dere yatağı 30 metreydi. Biz burayı 72 metreye çıkardığımızda, 4 bölmeli oval köprüyü yaptığımızda bazı vatandaşlarımız ‘bu kadar büyük bir dere yatağına ne gerek var?’ dedi. 27 Haziran’dan 2 gün önce bu derede su yoktu. Yürüyerek karşıya geçilebilirdi. 27 Haziran’da neden bu kadar büyük bir dere yatağı yaptığımızı vatandaşlar gördü.” değerlendirmesini yaptı.

“BİLİMİN DOĞRULUĞU AFETTE TEYİT EDİLDİ”

DSİ’nin 500 yıllık debi ölçümünde Ezine Çayı’nın yatağının 72, duvarların 3,5 metre yüksekliğinde olması gerektiğinin bilimsel olarak söylendiğine dikkati çeken Atıcı, bilimin doğruluğunun afette teyit edildiğini vurguladı.

Fotoğraf bilgisi: Geçen yıl selin etkilediği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, 27 Haziran’da metrekareye 240 kilogram yağış düşmesine karşın Ezine Çayı’nın yatağının genişletilmesi ve terslik bentleri sayesinde selin az hasarla atlatıldığı belirtildi.

“Dereyi bu kadar genişletmemiş olsak, eski dere genişliği ve duvar yüksekliği olsaydı 8 saatte 240 kilogramlık yağış gelmiş olsaydı Allah korusun daha büyük can kaybı olabilirdi.” diyen Atıcı, bilimle, devletin tüm kurumları sayesinde afetin can kaybı olmadan atlatıldığını dile getirdi.

Murat Atıcı, sözlerini, “Köprü ayaklarının yerleri de bittikten sonra Allah’ın izniyle bir sel afeti olsa bile can kaybı olmadan atlatacağımız, maddi zararın olmayacağı hale getireceğiz. Terslik bentlerimiz olmasaydı, dere yatağının genişliği 72 metreye çıkartılmasaydı durum daha vahim olabilirdi, çünkü daha etkili bir yağış vardı.” diye tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.