Cafer Paşa Darülkurrası, Tarihin Tozlu Sayfalarından Çıkarıldı

Cafer Paşa Darülkurrası, Tarihin Tozlu Sayfalarından Çıkarıldı
REKLAM ALANI
02.08.2022
9
A+
A-

Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası’nın restorasyonu tamamlandı. Vali Ali Çelik, “İhya ve yeniden inşa eden bir medeniyetin emanetçileriyiz. Bu ağır ama gurur veren sorumluluk duygusuyla, geçmişimizi bir armağan, emanet olarak görüyoruz. Geçmişten aldığımız armağanları da şefkatle, emek vererek geleceğe taşıma gayretindeyiz.” diye konuştu.

Balıklı Mahallesi Balıklı Caddesi’nde evlerin arasında kalan ve klasik Osmanlı mimarisinin ender örneklerinden olan tarihi yapı, Kütahya Belediyesi’nce kamulaştırılarak aslına uygun onarıldı.

Restorasyonun ardından düzenlenen açılış töreninde konuşan Kütahya Valisi Ali Çelik, geçmişi bir armağan ve emanet olarak gördüklerini söyledi.

“İhya ve yeniden inşa eden bir medeniyetin emanetçileriyiz” diyen Vali Ali Çelik, “Bu ağır ama gurur veren sorumluluk duygusuyla, geçmişimizi bir armağan, emanet olarak görüyoruz. Geçmişten aldığımız armağanları da şefkatle, emek vererek geleceğe taşıma gayretindeyiz. 1582 yılında Rumeli Beylerbeyi Câfer Paşa tarafından inşa edilen ve maalesef uzun yıllar harap bir durumda varlık savaşı veren Cafer Paşa Darülkurrası’na hayat veren de işte bu emek ve şefkat oldu.” şeklinde konuştu. 

Fotoğraf bilgisi: Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası’nın restorasyonu tamamlandı.

Darülkurra’nın örnek bir iş ve gönül birliğiyle ayağa kaldırıldığını söyleyen Vali Çelik, “Yıllarca ayakta kalmak için direnmiş, kaybolmaya yüz tutmuş Darülkurra’yı, Kütahya Valiliğimiz, Kütahya Belediyemiz, Kütahya İl Özel İdaremiz iş birliğinde, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğümüzün rehberliğinde tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” dedi.

KÜTAHYA’NIN MANEVİ İKLİMİNİ ZENGİNLEŞTİRECEK

Darülkurra’nın yeniden hayat bulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Çelik, “İlimizin tarihi ve manevi iklimini zenginleştirecek bu eşsiz yapının hayırlı olmasını diliyor, sürecin başlamasına vesile olan Vali Ömer Toraman’a, Belediye Başkanı Alim Işık’a, İl Genel Meclisimize, tarihi tanımına, yapılış amacına uygun hizmet edecek şekilde ayağa kaldırılıp yeniden insanlığın hizmetine sunulmasını sağlayan, sürecinden başından bugüne dek emek veren, gayret gösteren her bir isme en kalbî şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf bilgisi: Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası’nın restorasyonu tamamlandı. Dualarla açılışı yapılan darülkurrada, hafızlık eğitimi alan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu.

Darülkurra’nın günümüze kazandırılmasından dolayı büyük mutluluk yaşadığını anlatan Belediye Başkanı Alim Işık ise “Dünyada eşi benzeri kalmamış, ecdat yadigarı tek eseri ayağa kaldırıp, bugün milletimizin ve insanlık aleminin hizmetine sunuyoruz. Bugün aynı zamanda tarihin şerefli sayfalarına önemli bir not da düşmüş oluyoruz.” dedi.

Işık, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık olacak Darülkurra’da haftanın belirli günlerinde Kur’an okunacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından çalışmada emeği geçenler ile mülk sahiplerine teşekkür belgesi takdim edildi.

Dualarla açılışı yapılan darülkurrada, hafızlık eğitimi alan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.