Kaymakamlık devreye girmese ne olacaktı?

Kaymakamlık devreye girmese ne olacaktı?
REKLAM ALANI
04.10.2019
226
A+
A-

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde şehit düşen Muhammed Ambar’ın annesi Fatma Ambar’a Rize’de sözü verilen ev 3 yıldır bitirilemedi. Evin inşaatı 31 Mart seçimlerinden sonra belediye başkanı değişince durdu. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, “Biz binanın kabasını yaptık. Gerisini kaymakamlık veya valilik tamamlayabilir” dedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde şehit düşen Muhammed Ambar’ın annesi Fatma Ambar için Rize’de inşa edilen ev 3 yıldır bitirilemedi. 15 Temmuz gecesi darbe girişimi haberini alır almaz köprüye koşan Muhammed Ambar, köprüdeki ilk 5 şehitten birisi oldu.

ŞEHİDİMİZİN ANNESİNE YAPILMA SÖZÜ VERİLEN EVİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ HİKAYESİ:

Ambar’ın şehadetinin ardından İstanbul’daki annesi Fatma Ambar, Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Başköy’deki evine döndü. Eski bir köy evinde oturan Ambar’a dönemin yetkilileri taziyeye geldi. Evi gören yöneticiler, hiçbir talebi olmamasına rağmen Ambar’a yeni bir ev yapma sözü verdi. Birkaç ay sonra başlayan proje 3 yıl olmasına rağmen hala bitirilemedi. Şehit Ambar ile o gece köprüye koşan kuzeni Musa Ambar, inşaatın bitirilememesine gerekçe olarak ‘bütçe yetersizliğinin’ gösterildiği belirtti.

ONLAR ‘YAPALIM’ DEDİ

Musa Ambar şunları söyledi: “Şehidimizin annesi Fatma Ambar’ın burada ahşap bir evi var. Taziye için o dönemin AK Parti Belediye Başkanı Atilla Esmen ve Kaymakam Oğuz Şenlik geldi. Şehit annesinin evinin selden dolayı yaşanan toprak kayması sonucu aldığı hasarı görünce ‘Biz size bir ev yapalım‘ dediler. Daha sonra 2016 Eylül ayında inşaat başladı.

MART’TAN SONRA DURDU

Mart seçimlerine kadar kaba inşaatı bitmişti. Daha sonra belediye başkanlığını MHP’li bir başkan kazandı. İlçenin kaymakamı da değişti. Biz belediye ve kaymakamlığa evin ne olacağını sorduk. Belediye ‘bütçesi olmadığını‘ söyledi.

TOPU KAYMAKAM’A ATTI

Şehidin annesi için başlatılan evin neden bitirilmemesiyle ilgili Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, şunları söyledi: “Evi tamamlamak için bizim bütçemiz yok. Binanın kalan kısmını biz tamamlayamayız. Önce belediyenin borcunu bitirmem lazım. Biz kaymakamlığa gerisini tamamlaması için bildirdik. Biz belediye olarak binanın kabasını yaptık. Gerisini kaymakamlık veya valilik tamamlayabilir.”

BU AŞAMADAN SONRA DEVREYE KAYMAKAMLIK GİRDİ

15 Temmuz Şehidi’nin annesinin evinin yapımını üstlenen Çayeli Belediyesi’nde 31 Mart 2019 seçimleri sonucu Belediye Başkanı değişince mevcut başkan evin kalan kısmının kaymakamlık tarafından bitirilmesi talebinde bulundu.

Çayeli Belediyesi’nin koordinesinde devam eden işe müdahil olmayan Çayeli Kaymakamlığı belediyenin “Bütçe sıkıntısı nedeniyle biz devam edemiyoruz” açıklamasının ardından devreye girer.

Kaymakamlığın www.cayeli.gov.tr sitesinde yer alan haberde;

Kaymakamımız Sayın Mehmet ÖZTÜRK, Ak Parti İlçe Başkanı Sayın İshak KARAHAN, İl Genel Meclis Üyeleri Sayın Ömer Latif YAĞCI ve Ahmet Rıza DERECİ ile birlikte Şehit Muhammet AMBAR’ın Başköy’de bulunan annesine ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından inşaatı yarım kalan şehit ailesinin evine geçip incelemede bulunan Kaymakamımız Sayın Mehmet ÖZTÜRK, evin inşaatının kaymakamlık ve hayırsever bir işadamının desteğiyle en kısa sürede bitirileceğini söyledi.
Hayırsever işadamı ile şehidimizin annesini ziyaret eden Kaymakam Mehmet Öztürk yarım kalan inşaatın hem hayırsever işadamının hem kaymakamlık desteği ile bitirileceğinin güvencesini verir.
Editör Notu: O halde #İyikiVarsınız diyerek konuyu kapatmış olalım.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.