Bolu’da Suriyelilere Yönelik Yeni Karar!

Bolu’da Suriyelilere Yönelik Yeni Karar!
Yayınlama: 27.07.2021
A+
A-

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kente yaşayan yabancı uyrukluların su faturalarına ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağını açıkladıktan sonra tartışmalara neden oldu.

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında, kentte yaşayan yabancı uyruklularla ilgili yeni bir karar alacaklarını ifade etti.

Daha önce aldıkları karar doğrultusunda yabancı uyruklulara belediyeden yapılan yardımları kestiklerini hatırlayan Özcan, şunları kaydetti:

“Yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İşyeri ruhsatı vermiyorsun gitmiyorlar. Bundan sonra yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta Belediye Meclisi var. 

Yabancı uyruklu kim varsa su fiyatlarına ve katı atık ücretlerine başta olmak üzere farklı kalemlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu, aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat da katı atık vergisine zam yapacağız.”

“BU MİSAFİRLİK UZADI”

Özcan, bunu yabancı uyrukluların kentten ayrılması ve kendi ülkelerine gitmesi için yaptıklarını savunarak, “Bu misafirlik uzadı artık diyoruz. Elimde yetki yok ki zorla zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara Tayyip Bey sinirlendi. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Sınırları açıyorum.’ dedi. Biz otobüsler dolusu insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Hazır Esad da istiyor işte, ‘Gönderin benim vatandaşlarımı.’ diyor. Gönderelim gitsin. Daha ne kadar taşıyacağız bu yükü?” ifadelerini kullandı.

TAKİPSİZLİĞİN ARDINDAN YENİ AÇIKLAMA

Özcan hakkında, 2019 yılında göreve geldikten sonra yaptığı benzer açıklamaları nedeniyle soruşturma açılmıştı. Özcan’ın son açıklamasını, hakkında daha önce açılan soruşturmanın takipsizlik ile sonuçlanması üzerine yapması dikkati çekti.

Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın açıklamalarına kendi partisi de dahil çok sayıda tepki gelirken, bazı kesimlerce de destek verildi.

Daha önce de Özcan, “Ben Başkan olduğum sürece, yatağa aç giren vatandaşlarımız var iken Bolu’da Türk halkının vergilerinden oluşan, bütçemizden Suriyelilere bir tek kuruş yardım yapılmayacaktır” ve “Dört ayrı kurumdan para alıyorlar, en şık onlar geziyor, en rahat onlar yaşıyor, bu vicdana sığar mı” açıklamasında bulunmuştu.

ŞİKAYET VE SORUŞTURMA

Bu açıklama sonrası Uluslararası Mülteci Hakları Derneği tarafından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayet sonrası Özcan hakkında soruşturma açıldı. 

Soruşturma üzerine İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği raporda, Bolu’da yaşayan “geçici koruma” statüsündeki Suriyelilerin sayısı ve Bolu Belediyesi’nce yapılan yardım miktarı göz önüne alındığında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın açıklamalarının haklı gerekçelere dayanmadığını ifade etmişti.

Raporda, “Kamuoyu nezdinde devletimizin şefkatine sığınmış geçici koruma altındaki Suriyelileri aşağılayan ve hedef gösteren, bu suretle kamu düzeni ve güvenliğini bozmaya doğru eğrilebilecek bir eylem olduğu değerlendirilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

ADLİ İŞLEM MAHKEMEYE BIRAKILDI

Bakanlık raporunda, Özcan’ın açıklamalarının görev suçu kapsamına girmediği ve herhangi bir adli işlem yapılıp yapılmayacağı hususunun ise Başsavcılığın takdirine bırakıldığı açıklanmıştı.

Soruşturma kapsamında savcılık, Özcan’ın savunmasını da aldı. Açıklamalarında birden çok yerden yardım alanları kastettiğini iddia eden Özcan, “Herhangi topluma karşı ayrımcılık kastım bulunmamaktadır. Amacım kamu kaynaklarının daha verimli ve düzgün şekilde kullanmaktan ibarettir” savunmasını yapmıştı.

Savcılık, Özcan’ın açıklamalarında herhangi bir suç görmeyerek dosyayı “kovuşturmaya yer olmadığına” yönelik bir kararla kapattı.

YABANCILARA 10 KAT FAZLA SU FATURASI!

Dernek avukatlarının takipsizlik kararına yaptığı itiraz ise mahkeme tarafından reddedildi ve karar onandı.

Takipsizlik kararı taraflara tebliğ edildi. Kararı tebellüğ eden Bolu Belediye Başkanı Özcan, “Yabancı uyruklular 10 kat fazla su faturası ödeyecek” şeklindeki açıklamasını takipsizlik kararının kendisine tebellüğ edildiği aynı zamanda gerçekleştirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.