Bolu Belediye Başkanı Özcan’a ‘Anı’ Tepkisi

Bolu Belediye Başkanı Özcan’a ‘Anı’ Tepkisi
REKLAM ALANI
02.09.2021
111
A+
A-

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın katıldığı bir programda tüp bebek konusunda yardım isteyen kadınla ilgili anlattığı anı, tepkilere neden oldu.

Belediye Başkanı Tanju Özcan, katıldığı programın sunucusunun siyaset yaptığı döneme ilişkin komik anılarla ilgili sorusu üzerine, sağlık sorunu dolayısıyla çocuğu olmayan bir kadın ile arasında geçen diyaloğu anlattı.

Bolu’da bir açılış sırasında acelesi varken ve Ankara’ya dönmesi gerekirken yanına yaklaşan tesettürlü bir kadının, “Tanju Bey bir konu var konuşabilir miyiz?” diye sorduğunu belirten Özcan, “Hemen Ankara’ya dönmem lazım, özel değilse burada konuşabilir miyiz?” yanıtı verdiğini söyledi.

“BÖYLE ÇOK ANIM VAR!”

“Sıkıntı yok” diyen kadının, “Benim bebeğim yok, yardımcı olabilirmisiniz?” diye bir talepte bulunduğunu kaydeden Özcan, diyaloğun devamında ise şunları söyledi:

“Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim? Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi böyle konuya girince çevredekiler gülüyor. Benim böyle çok anım var.”

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, gülerek ve komik anılarına örnek olarak anlattığı bu olay, aşağılayıcı bulunarak binlerce tepki aldı.

Daha önce de, göçmenlere ekmek yardımını kesen ve suyu mültecilere diğer abonelerin 10 katı fiyatına satacağını açıklayan Özcan, sosyal medyada, “iğrençsinTanjuÖzcan” etiketiyle yeniden gündeme oturdu.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), yaptığı açıklamada, “Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kendisinden yardım isteyen kadın hakkında yaptığı açıklama ve ahlak dışı imaları, kadınlara bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu tavrıyla, erkeklik imajını zedeleyen Özcan, sadece o kadından değil, bütün toplumdan özür dilemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

MECLİS TOPLANTISINDA PROTESTO

Olayın ardından Bolu Belediye Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde AK Partili Meclis Üyeleri, salonu terk ederek Tanju Özcan’ı protesto etti.

Sosyal medyada her kesimden çok sayıda kullanıcı, “zihniyetin, zihniyetiniz batsın” gibi değişik şekillerde tepki verirken, bazıları da, Necip Fazıl Kıskürek’in, “Bir insanda yok ise edep, neylesin medrese mektep? Okusa alim olsa, yine merkep, yine merkep…” Yunus Emre’nin “Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep illa edep”,  Köroğlu’nun babasının “Biz kör olduksa,dünyanın da bakılacak suratı kalmadı ya…!” şiir ve sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“Seni şehr-i emin olarak görmüş, büyük bilmiş bir hanımefendinin anne olma hasretini ‘yanlış’ anlaması yetmemiş, çıkmış televizyonda anlatıyor, gülüp eğleniyor. Yazık, çok yazık…” ifadeleriyle de Tanju Özcan tepki aldı.

KENDİSİNİ SAVUNDU

Meclis toplantısı sonrası gösterilen tepkilerle ilgili açıklamalarda bulunan Özcan, söylediği sözlere ilişkin üzgün olduğunu ileri sürdü.

Özcan, “Armağan Çağlayan’ın programına katıldım. Program zaten magazin ağırlıklı.  Orada bana ne yapmak istediğimi sordu. Ben de siyasetin mizahi yönlerini öne çıkaran bir kitap yazmak istediğimi söyledim. Çok fazla mizah dolu anılarımız da var. Bunları yazmak istediğimi söyledim. Sonra aklıma gelen ilk esprili anımı anlatmamı istedi. Aklıma bu anı geldi. Keşke gelmeseydi” şeklinde savunma yaptı.

“ORADA ANLATMAMAM GEREKİYORDU”

“Benim gibi tecrübeli bir siyasetçinin o anıyı orada anlatmaması gerekiyordu” diye konuşan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim orada amacım kadınlarımızı rencide etmek değil. Hiçbir zaman kadına el kaldırmış, şiddet göstermiş bir insan değilim. Bunu herkes bilir. Kadınlara ne kadar saygılı olduğumu herkes bilir. Ben bunu kadınları incitmek için yapmadım. Ama yine de bu anıyı anlattığım için üzgünüm. O anda ağzımızdan o anı çıktı.” 

TEPKİLER İÇİN “TROLLERİ” SUÇLADI

Yabancı uyruklulara ilişkin bazı çevrelerin açığını aradığını iddia eden Özcan, “Ama bu ‘İğrençsinTanjuÖzcan’ hastaghini yapanlar troller. Neden yapıyorlar? Çünkü Türkiye’nin en önemli sorunlarından birine parmak bastım” diye konuştu.

Sözlerine üzülen kadınlardan özür dilediğini belirten Özcan, “Ama siyasi olarak bu işin peşini sürdürenlere, beni hastagh yapanlara hiçbir sözüm yok. Onların sözlerini ciddiye dahi almıyorum” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.